Az EP védené a schengeni rendszert
Legfrissebb híreink
- A Kongresszus hivatalosan is megválasztotta Donald Trumpot amerikai elnöknek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miat
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- 18+A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
- Hátrébb lép Kanada miniszterelnöke, bejelentette a lemondási szándékát
- Nicolas Sarkozyt azzal vádolják, hogy illegális támogatást kapott a líbiai diktátortól
- „Sz*rnak ránk. Ez érthető oroszul is, ugye?” – több országra is kiakadt Volodimir Zelenszkij
- Joe Biden tilalmat vezetett be az USA tengerpartjai mentén végzett energiahordozó-kitermelésre
Most Ausztriában, Németországban, Dániában, Svédországban és Norvégiában van a belső határokon ellenőrzés. Ezeket még a 2015-ös migránsválság nyomán vezették be és folyamatosan meghosszabbították. Franciaország pedig folyamatos terrorfenyegetettség miatt tartja fenn a határellenőrzést. Az Európai Parlament egy állásfoglalást fogadott el arról, hogy első alkalommal ne hat, hanem csak két hónapra lehessen bevezetni és kettő helyett összesen egy évig lehessen hosszabbítást elrendelni.
A schengeni övezet államainak részletes kockázatelemzéssel kell igazolniuk, ha a határellenőrzést a kezdeti két hónapon túl is fenn szeretnék tartani. Ha még tovább, tehát hat hónapra szeretnék meghosszabbítani a határellenőrzést, akkor a Bizottságnak állást kellene foglalnia arról, hogy a hosszabbítás megfelel-e a jogi követelményeknek. A határellenőrzés meghosszabbítását az Európai Tanácsnak is jóvá kellene hagynia.
A parlament jelentéstevője, a szlovén Tanja Fajon azt mondta, Schengen nem lehet vita tárgya. Ugyanakkor szerinte „már három és fél éve zajlik jogszerűtlen és illegitim ellenőrzés a belső schengeni határokon. Ideje, hogy megszűnjön, vagy hogy a Bizottság a bíróság elé vigye az ügyet.”
A témában a tagállamok szintjén régóta nem sikerül döntésre jutni, ezzel a parlamenti állásfoglalással is csak az EP-választások után foglalkoznak majd.
Rovataink a Facebookon