Vita Járóka Lívia megválasztása körül
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
- Tizenheten eltűntek, miután elsüllyedt egy turistahajó a Vörös-tengeren
Beszámoltunk mi is arról, hogy szerdán két magyar alelnököt is választott az Európai Parlament: a fideszes Járóka Líviát és a DK-s Dobrev Klárát. Tizenhét EP-képviselőt jelöltek a 14 alelnöki helyre, végül három olyan politikust szavaztak ki, akik valamelyik szélsőjobboldali, EU-szkeptikus frakcióhoz tartoznak.
Járóka Líviával kapcsolatban azonban kialakult némi vita: először Ujhelyi István tette szóvá, hogy a fideszes politikus olyan levélben kérte a többi EP-képviselő támogatását, amiből csak az nem derült ki, hogy magyar és fideszes. Aztán a szavazás után Cseh Katalin, a Momentum politikusa, és a Renew Europe (Újítsuk meg Európát) nevű liberális frakció egyik alelnöke fejezte ki mélységes csalódottságát Járóka megválasztásával kapcsolatban. Ahogy írta közösségi oldalán:
Számunkra elfogadhatatlan, hogy azok kerüljenek vezető pozícióba Európában, akik Európa szétverésén dolgoznak.
A Zöldek szóvivője, Ruth Reichstein viszont épp azt tette szóvá, hogy a liberális képviselőcsoport vezetője nemhogy ellenezte, hanem a pártközi megegyezés értelmében egyenesen támogatta a fideszes képviselő megválasztását. Dacian Ciolos egy levélben kérte a liberális frakció tagjait – hivatkozva a néppárttal és a szocdemekkel kötött egyezségre –, hogy szavazzanak a Néppárt jelöltjeire, többek között Járóka Líviára. A zöldek azt kifogásolták, hogy a liberálisok a zöld jelöltekkel szemben a fideszeseket részesítik előnyben. Ez „hihetetlen” – írták, és megkérdezték: vajon “mi a helyzet azokkal az európai értékekkel, amelyekről [a liberálisok] állandóan prédikálnak?”
Nem tudok olyan liberálisról, aki megszavazta volna Járóka Líviát
Megkérdeztük Cseh Katalint, hogy mi húzódik mindennek a hátterében. A politikus azt mondta, a képviselők nagy része új a parlamentben, nem ismerték a jelölteket. Ezért tartotta volna fontosnak, hogy az alelnök-jelölteknek kérdéseket lehessen feltenni, neki is sok kérdése lett volna Járókához, akiről így többet tudhattak volna meg a többiek. Mindenesetre Cseh Katalin – a szintén momentumos Donáth Annával együtt – nagyon sok frakciótársával beszélt erről. „Ezek után én személy szerint nem tudok olyan liberálisról, aki megszavazta volna Járóka Líviát EP-alelnöknek” – jelentette ki Cseh Katalin. És mivel a fideszes képviselő relatíve kevés szavazatot kapott, Cseh Katalin azt feltételezi, hogy az EU-ellenes frakciók juttatták alelnöki székhez.
Az esettel kapcsolatban megkérdeztük a Fidesz álláspontját is. A párt EP-delegációjának sajtóirodája azt válaszolta, hogy minden parlament megalakulása előtt a politikai frakciók egyeztetnek arról, hogy ki milyen vezető tisztségeket megszerzését támogatja. Erről megállapodás születik, amit aztán a szavazáskor a frakciók betartanak. Tehát – összegezte a sajtóiroda –
nem azért támogatnak a frakciók más frakcióbeli képviselőket, mert egyetértenek velük, hanem azért, mert megállapodtak róla.
A delegáció megfogalmazta a véleményét az eset politikai vonatkozásairól is. Azt írták: „Az ellenzéki EP-képviselők láthatóan "magyarallergiában" szenvednek, ugyanis a frakciók közötti megállapodás ellenére is magyar képviselőtársuk ellen kampányoltak. Erre különösen Járóka Lívia esetében nincs mentség, aki roma származású politikusként évek óta az európai mélyszegénység ellen küzd. Járóka Lívia egyébként a választást követően gratulált Dobrev Klárának, amit a "DK legeurópaibb párt" képviselője nem tett meg.”
Rovataink a Facebookon