Korrupcióval vádolják az igazságügyi biztosjelöltet
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Videón a magdeburgi támadó elfogása − az egész világot megdöbbentette a tragédia
- Oroszországnak nem sikerült a földbe taposnia Ukrajna gazdaságát
- Váratlan látogatás készülődik: Orbán Viktor óta először látogathat el uniós vezető Moszkvába:
- Kocsis Máté: Hát ezért nem lehet szó Magyarországon a migránsok beengedéséről
- Székekkel estek egymásnak a képviselők a tajvani parlamentben
- Donald Trump fegyvereket szállíthat Ukrajnának, de van egy feltétele
- 18+Terror Magdeburgban: karácsonyi tömegbe hajtott egy autó, többen meghaltak, elfogták a gázolót
- Utolsó nemzetközi útjára indul Joe Biden, Ferenc pápával is találkozik
- Órákon belül leállhat az Egyesült Államok kormányának finanszírozása
- Szlovákia megtorló intézkedéseket fontolgat karácsonyra Ukrajnával szemben
A L’Echo és a De Tijd belga napilapok szombati kiadásukban számoltak be arról, hogy áprilisban a nemzetbiztonság egyik volt munkatársa Didier Reyndersre, az igazságügyi portfólióért felelős uniós biztosjelöltre tett terhelő vallomást a szövetségi rendőrségen. Az újságok birtokába jutott jegyzőkönyvből kiderül: az egykori titkosszolga azzal vádolja a jelenlegi belga védelmi és külügyminisztert, hogy
a közbeszerzéseknél kenőpénzt fogadott el.
Az egyik történet a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, Kinsashában épülő nagykövetségről szól, ahol a vallomás szerint Renyders egy fegyverkereskedőtől és az egyik elnökjelöltnél is elfogadott csúszópénzt. A feljelentés Reynders módszereit is ismerteti: a belga kormányban különböző funkciókban 1999 óta szolgáló miniszter valójában alacsony értékű műtárgyakat és régiségeket adott el magas áron, illetve fantomcégeken át mosta tisztára a megvesztegetésből származó pénzeket.
A vallomást egy olyan munkatárs tette, aki 2007 és 2018 között állt nemzetbiztonsági szolgálatban, és elsősorban gazdasági bűncselekményekkel foglalkozott. A L'Echo újságírója öt feljegyzést is olvasott, amit a feljelentő 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben készített. Bár a munkatárs akkoriban jelentette a feletteseinek, amit megtudott, a nemzetbiztonsági szolgálat mégsem továbbította a dokumentumokat az igazságszolgáltatásnak.
A nyomozás előzetes szakaszban van, a brüsszeli ügyészség jelenleg mérlegeli, elindítsák-e az eljárást vagy sem. Reynders a belga sajtónak azt nyilatkozta, ő is sajtóból értesült a korrupciós vádakról. Az ügyet rágalomnak nevezte, és máris megbízta az ügyvédjét azzal, hogy tegye meg a szükséges jogi lépéseket. „Ez sosem kellemes dolog, de biztos vagyok benne, hogy nagyon rövid időn belül tisztázódik a nevem” – nyilatkozta a belga közszolgálati médiának. A liberális Reformmozgalom (MR) politikusának meggyőződése, hogy ugyanaz az ember áll a feljelentés hátterében, aki már korábban is megpróbált ártani a karrierjének.
A korrupciós vádak különösen rosszkor jöttek Reyndersnek, aki az igazságügyi biztosjelöltként azt a feladatot kapta az Európai Bizottság leendő elnökétől, Ursula von der Leyentől, hogy irányítsa a Bizottságnak az átfogó Európai Jogállamisági Mechanizmussal kapcsolatos munkát. Von der Leyen az új Bizottságot bemutató keddi sajtótájékoztatóján kezességet vállalt Reyndersért, de minden valószínűség szerint ő sem tudott a feljelentésről.
Ha októberig nem sikerül egyértelműen tisztáznia magát, a korrupciós vádak miatt Reynders rengeteg kellemetlenségre számíthat az európai parlamenti meghallgatásokon. A magyar biztosjelölttel, Trócsányi Lászlóval szemben azt hozták fel többen is, hogy hogyan kérheti számon a jogállamiságot és a korrupció elleni harcot a tagjelölt nyugat-balkáni államokon, ha a saját országa ellen is folyik a 7. cikk szerinti eljárás. Ugyanez az ironikus párhuzam állhat elő Reynders esetében is, ha a vádak igaznak bizonyulnak.
Rovataink a Facebookon