Nemzetközi professzorok Vargának: A magyar kormány csak az uniós pénzeket félti
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Döntöttek a német szociáldemokraták a kancellárjelöltről
- Szerbia elnöke elárulta, hogy az Európai Uniót vagy Kínát választja-e
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
- Tizenheten eltűntek, miután elsüllyedt egy turistahajó a Vörös-tengeren
- Miért nyert Romániában egy trumpista, és futott be mögé egy vallásos liberális jelölt?
- 18+Családi vérengzés Törökországban: a legközelebbi hozzátartozóival végzett egy férfi
- Szijjártó Péter szerint kulcsfontosságú az együttműködés az új kamarai vezetéssel
- Megkezdődtek a letartóztatások az újvidéki pályaudvari tragédia után Szerbiában
„Az Orbán-kormány igazából nemet mond a jogállamiságra, míg igent az uniós támogatásokra” – írta Varga Judit igazságügyi miniszternek válaszolva három, uniós ügyekkel foglalkozó egyetemi professzor a Euronews tévécsatorna honlapján hétfőn megjelent véleménycikkében.
Mint a bevezetőben kifejtik, az amerikai és európai egyetemeken tanító R. Daniel Kelemen, Laurent Pech és Alberto Alemanno „rendszerint nem reagálnak az Orbán-kormány embereinek nyilatkozataira”. De most úgy érezték, el kell választaniuk a propagandát a tényektől, mivel Varga Judit „szándékosan félretájékoztatja” az európai közvéleményt a múlt héten ugyanezen a fórumon nyilvánosságra hozott írásában, amelyben amellett érvel, hogy a jogállamiságot nem lehet objektíven értékelni, mert az az adott ország sajátosságaitól és identitásától függ.
Az európai uniós ügyekkel foglalkozó professzorok először összefoglalják, Orbán hogyan „intézett szisztematikus támadást a demokratikus intézményrendszer ellen”, majd így indokolják a mostani fejleményeket:
A magyar kormány azért intéz kirohanásokat az ellen, hogy az uniós jogrendben is érvényt lehessen szerezni a jogállamiság normájának, mert attól fél, hogy az EU most már valóban meg fogja vágni a normát szisztematikusan megsértő államoknak járó támogatásokat.
A véleménycikkben sorra veszik a Varga által feltett kérdéseket, de merőben másféle válaszokat adnak, mint a magyar igazságügyi miniszter. A professzorok szerint például a jogállamiság igenis egy egyetemesen alkalmazható, objektív kritériumrendszer, amelynek az alapjairól általános egyetértés uralkodik, de az ENSZ, az Európa Tanács és az Európai Bizottság is többször definiálta már a fogalmat. Emellett az Európai Unió Bíróságának a joggyakorlata és az uniós szerződések is egyértelműen meghatározzák a tagállamokra vonatkozó normákat.
Az elismert nemzetközi szakértők szerint a jogállamiság igenis európai ügy, mivel
a jogállamiság feltételrendszere kell ahhoz, hogy az EU pénzügyi érdekeit meg lehessen védeni, és meg lehessen akadályozni a kleptokratikus kormányokat abban, hogy jogellenesen használják fel az uniós adófizetők pénzét.”
Azt is hangsúlyozzák, hogy a vita a jogállamiságról szól, és Varga csak az „Orbán-rendszer kifáradt technikáját” alkalmazza akkor, mikor azt állítja, hogy a magyar kormányt a migrációs politikája miatt kritizálja az EU.
„Miért vált az Orbán-rezsim folyton témát? Mert tudják, hogy a közvéleménytől több támogatást tudnak szerezni a korlátozó migrációs politikához, mint az ezek mögé bújtatott céljaikhoz annak érdekében, hogy a demokráciát leépítsék és egy hibrid, kompetitív autoriter rezsimmé formálják” – állítják az egyetemi tanárok a magyarul is hamarosan megjelenő cikkben.
Daniel R. Kelemen az amerikai New Jersey államban található Rutgers University, Laurent Pech a londoni Middlesex University, Alberto Alemanno a párizsi HEC európai politikát és jogot oktató professzorai.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Rovataink a Facebookon