A migráció miatti vitán bukhat el az EU líbiai rendezési terve
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
- Az Iszlám Állam németországi karácsonyi vásárok megtámadására készülhet
- Pillanatok alatt öntött el egy várost az árvíz Nagy-Britanniában
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatlba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
Óvatosan állnak az uniós külügyminiszterek a líbiai tűzszünet kérdéséhez, de mindenki elismeréssel beszélt a német diplomáciai erőfeszítésekről a berlini Líbia-konferenciát követő tanácsülésen.
Az uniós migrációs politika körüli csaták azonban meggátolhatják, hogy az EU tevékenyen részt vegyen a fegyverembargó ellenőrzésében.
Az uniós külügyminiszterek egy nappal azután ültek össze, hogy vasárnap a líbiai konfliktusban érdekelt felek Berlinben ígéretet tettek:betartják az ENSZ fegyverembargóját.Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell a külügyi tanácsot követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „ez még mindig nem tűzszünet, csak fegyvernyugvás.” Mint Heiko Maas német külügyminiszter a tanácsülés előtt bejelentette: februában egy újabb találkozót fognak szervezni az érdekelt felek számára, hogy nyomon követhessék a béke iránt tett lépéseket.
Borell azt viszont örömmel közölte, hogy a konfliktusban szemben álló mindkét oldal – vagyis az ENSZ által is elismert tripoli egységkormány vezetője, Fájez el-Szarázs és a keleti országrészek felett ellenőrzést gyakorló Halífa Haftár – is megnevezte már azt az öt-öt embert, aki a fegyverszüneten dolgozni fog.
Szijjártó Péter külügyminiszter „törékeny eredményként” jellemezte a berlini megállapodás a brüsszeli magyar tudósítók számára adott nyilatkozatában, amelynek a kimeneteléről csak hónapokkal később beszélhetünk majd. „A megnyugtató rendezéstől távol vagyunk” – tette hozzá, és arra is figyelmeztetett, hogy „magas a migrációs kockázat, amivel az EU-nak szembe kell néznie.”
A magyar diplomácia vezetője méltatta Németország diplomáciai erőfeszítéseit, és kiemelte, hogy
a vezető tagállamok és az EU komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy az EU-t visszahelyezzük a térképre, ahol az USA-val, Kínával és Oroszországgal együtt vállal szerepet a nemzetközi konfliktusok rendezésében.
Németország szerepével kapcsolatban hasonló véleményt fogalmazott meg Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter is: „nincs még egy olyan ország, ami ilyen jól megoldotta volna a konferenciát.”
De a két külügyminiszter már igen eltérő előjellel beszél líbiai partiőrséget támogató EU-s Sophia misszió tengeri műveleteinek újraindításáról. A tengeri és a légi missziót 2015-ben hozta létre az EU azért, hogy fellépjen a földközi-tengeri emberkereskedelem ellen. De a hajók a tengerbe esett migránsokat is mentettek, ezért 2019 márciusától az olasz kormány nem engedte kikötni a Sophia hajóit sem, így fel kellett függeszteni a tengeri műveleteket.
Az uniós külügyminiszterek hétfőn a tengeri műveletek újraindításáról tárgyaltak, ahol a tervek szerint az újragondolt Sophia misszió a líbiai fegyverembargót felügyelné. Azonban, ha újra uniós hajókat bocsátanának a Földközi-tengerre, akkor a nemzetközi tengeri szokásjog értelmében ki kellene menteniük a bajba jutottakat a tengerből.
Mint Szijjártó kifejtette, Magyarország csak olyan megoldást tud elfogadni, ami nem fokozza a migrációs nyomást. Asselborn ezzel szemben úgy látja:
nem tudunk mindent megoldani Líbiában, de felügyelhetjük a fegyverbehozatalt. Ha pedig nincsenek fegyverek, nincs háború sem.
Ehhez pedig a luxemburgi külügyminiszter szerint a menedékkérők elhelyezésének a kérdését is meg kellene oldani egyúttal. „De ha egyes országok az életmentésben húzófaktort látnak, nincs mit tenni” – mondta.
A hétfői tanácsülésen csak tárgyaltak a miniszterek az ötletről, döntés nem született.
Rovataink a Facebookon