- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai tanács
- orbán viktor
- charles michel
- költségvetés
- uniós források
Orbán: Túl távoliak az álláspontok, nem lesz megegyezés a költségvetésről
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
- Irán reagált az Izrael és a Hezbollah között létrejött tűzszünetre
- Szijjártó Péter: Végre jó hírt kaptunk
- A tragédia után az újvidéki polgármester menesztését kezdeményezik az ellenzéki képviselők
- Döbbenetesen megnőtt az európai aranyvízum iránt érdeklődő amerikaiak száma
- Európában kapták el az FBI egyik legkeresettebb terroristáját
„Ha valóban akarunk valamit csinálni Európában, mint a digitalizáció, határvédelem, mezőgazdaság, kohézió, infrastruktúra-fejlesztés, akkor nem állhatunk meg 1 százalékos költségvetésnél” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozóján pénteken.
Az uniós állam- és kormányfők csütörtök óta tárgyalnak az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről, az álláspontok azonban jottányit sem közeledtek. A legnagyobb törésvonal az északnyugat-európai, illetve a dél- és kelet-európai tagállamok között feszül, akiknek „merőben más elképzelései vannak” a költségvetés nagyságáról és annak összetételéről is.
A helyzetet nehezíti, hogy Nagy-Britannia távozása 75 milliárd eurós rést hagyott a büdzsében, miközben az Európai Bizottságnak olyan ambiciózus tervei vannak, mint a klímavédelem, a digitális stratégia és a markánsabb geopolitikai szerepvállalás. Egy héttel ezelőtt Charles Michel, az Európai Tanács elnöke egy kompromisszumos javaslattal állt elő, miután az összes uniós ország vezetőjével tárgyalt.
Orbán az újságíróknak elmondta, hogy a „takarékos négyekként” emlegetett Ausztria, Dánia, Svédország és Hollandia Michel javaslatát a találkozó elején elutasította, mert csak és kizárólag a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 1 százalékát hajlandóak befizetni a közösbe. Michel javaslata 1,074 százalékról szólt.
„A Kohézió Barátait képviselő 17 miniszterelnökkel mi ellenajánlatot tettünk, és ragaszkodtunk az Európai Parlament 1,3 százalék GNI-arányos javaslatához” – mondta Orbán. A miniszterelnök állítja:
AMBÍCIÓZUS EURÓPÁHOZ AMBICIÓZUS KÖLTSÉGVETÉS KELL.
A kormányfő úgy látja, bár Michel tesz még egy „kétségbeesett kísérletet” a kiegyezésre, jelenleg nincs esély arra, hogy a két álláspont között kompromisszum szülessen. „Nem láttam az EU történetében olyat, hogy egy 0,3 százalékpontos különbséget egy délután el lehetne tüntetni, pedig régóta nyomom az ipart” – mondta.
Mivel a költségvetés bevételi oldaláról nem sikerült megállapodniuk, a kiadásokról vagy éppen a jogállamisági feltételrendszerről még nem is beszéltek, árulta el a miniszterelnök.
(Borítókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / MTI)
Rovataink a Facebookon