A magyar börtönök európai szinten is túlzsúfoltak
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- A Facebook-vezér először tiltotta, most már kész támogatni Trumpot
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
A jelentés szerint ez a börtönnépesség azt jelenti, hogy Európában 100 ezer lakosra 106 fogvatartott jutott, akiknek 22 százaléka még nem volt jogerősen elítélve. Oroszországon kívül sokan vannak még börtönökben Törökországban (269 806 személy), őket követik a brit (91 724), majd a lengyel (72 204) adatok. Magyarország esetében 16 560 fogvatartottról számol be a jelentés.
Az európai börtönök átlagos telítettsége 89,5 százalék, azaz ennyi fogvatartott jut 100 helyre. Tíz országban azonban különösen súlyos a zsúfoltság, ezek közé tartozik Magyarország is. Az élen Törökország áll 122 százalékkal, őket követik a belgák, az olaszok és a franciák, majd ötödik helyen a magyar bv, 114 százalékos túlzsúfoltsággal, amely ugyanakkor néhány százalékos javulás a korábbi évek adataihoz képest.
Az előbbiek után nem meglepő, hogy 100 ezer lakosra vetítve Oroszországban (386) és Törökországban (329) van a legtöbb fogvatartott. A legnagyobb létszámnövekedés is a török börtönökben volt megfigyelhető, egy év alatt 13 százalékkal több ember került a rácsok mögé.
Ugyanakkor jelentősen csökkent a bebörtönzések aránya 2018 és 2019 között Örményországban (-36%) és Észak-Macedóniában (-29%).
Az európai börtönökben fogvatartottak átlagos életkora 35 év volt, a börtönbüntetések időtartama a 2017. évi 8,2 hónapról 7,7 hónapra esett vissza 2018-ban, ami 5,4 százalékos csökkenést jelent. A leghosszabb átlagos börtönbüntetés Azerbajdzsánhoz kötődik, itt 37 hónap ez az időtartam.
2019-re a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt büntetésüket töltő fogvatartottak aránya 5,3 százalékkal nőtt Európában, közel minden ötödik elítélt (18 százalék) ilyen bűncselekmény miatt ül börtönben. De például Lettországban a fogvatartottak 47 százaléka droggal kapcsolatos bűncselekmény miatt tölti szabadságvesztését. Jelentősen, 17,6 százalékkal csökkent a lopás miatt kiszabott büntetések száma, miközben nőtt a szexuális bűncselekmények miatt elítélt fogvatartottak aránya. Emberölés miatt a börtönnépesség 13,4 százaléka tölti büntetését, a nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt elítéltek aránya összesen 9,6 százalék.
A nők aránya nem változott a börtönökben, továbbra is 5 százalék, míg a fogvatartottak 14 százaléka volt külföldi.
Rovataink a Facebookon