- Külföld
- Eurologus
- európai unió
- európai bizottság
- kínai koronavírus
- ursula von der leyen
- charles michel
- gazdasági válság
Az Európai Bizottság bemutatta, hogyan ajánlja a korlátozások enyhítését a tagállamoknak
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak, és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
„Nem azt akarjuk, hogy most azonnal minden korlátozást feloldjanak a tagállamok, hanem arra teszünk javaslatot, hogyan vezessék ki fokozatosan és egymással egyeztetve a koronavírus miatt bevezetett intézkedéseket” – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán.
Von der Leyen az intézmény ajánlásait – vagy az uniós zsargonban közkedvelt szóval élve forgatókönyvét – mutatta be arról, hogyan oldják fel a tagállamok a koronavírus miatt bevezetett korlátozásokat. Az emberek élete és biztonsága fontos, hangsúlyozta a Bizottság elnöke, de a
járvány kezelése 3 ezer milliárd eurójába kerül az európai gazdaságnak,
így lassan vissza kell térni a megszokott kerékvágásba. Miközben azt sem szabad elfelejteni, hogy a koronavírus áldozatainak kétharmada, mintegy 80 ezer ember európai.
Mivel a Bizottságnak nincs jogi felhatalmazása arra, hogy előírja a tagállamoknak, mit is tegyek a járványhelyzetben, az „exitstratégia” valójában ajánlások gyűjteménye. Ebben az intézmény szakértői kifejtik, hogyan lenne érdemes a koronavírus miatt elrendelt korlátozásokat fokozatosan kivezetni olyan módon, hogy az emberek egészségét és a gazdasági károk minimalizálásának elvét is szem előtt tartják. A dokumentum arra kéri a tagállamokat, hogy
a döntéseiket tudományos szempontokra építsék, egyeztessenek egymással és a Bizottsággal is, és próbáljanak meg szolidárisak lenni egymással.
- Milyen javaslatokat tesz az Európai Bizottság a tagállamokban bevezetett korlátozások enyhítésére?
- Mik a legfontosabb szempontok, amiket figyelembe kellene venni a tagországoknak?
- A javaslat szerint először hol gyűlhetnéne össze több ember egyszerre?
Vannak, akiknek már nincsenek kérdéseik, És vannak, akik az Indexet olvassák.
Támogass te is!A bejelentést egyébként egy héttel el kellett halasztani, mivel a spanyol, francia és olasz kormányok komoly konfliktusba keveredtek Von der Leyennel amiatt, hogy a Bizottság előzetes egyeztetés nélkül akarta a forgatókönyvet ismertetni, amivel rossz üzenetet közvetített volna a koronavírus által sújtott országok lakossága felé. Közben viszont Dánia, Ausztria és Csehország is úgy döntött, hogy elkezdi feloldani a korlátozások egy részét húsvét után.
Ennek megfelelően az exitstratégiát ismertető sajtótájékoztatón Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is arról beszélt, hogy
nem kell mindennek ugyanúgy történnie minden tagállamban.
A dokumentum is meglehetősen óvatosan fogalmaz a legtöbb kérdésben. Például leszögezi, hogy ha lazítanak a szigorú intézkedéseken, akkor a megbetegedések száma szükségszerűen növekedni fog, és a koronavírussal egészen addig együtt kell élnünk, amíg ki nem fejlesztik az oltást ellene. Ezzel összefüggésben Von der Leyen egyébként május 4-ére nemzetközi donorkonferenciát hirdetett, ahol a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésére és terjesztésére várnak felajánlásokat az államoktól.
A Bizottság rendkívül fontosnak tartja, hogy a korlátozásokon csak abban az esetben enyhítsenek az uniós országok, ha
- a statisztikák elég hosszú időn át azt mutatják, hogy a járvány csillapodott;
- az egészségügyi kapacitások megfelelőek, vagyis van elég szabad hely az intenzív osztályokon, illetve gyógyszerekből és orvosi eszközökből is számottevő készleteket halmoztak fel;
- a rendszer képes nagy számban teszteket végezni és egyéb módon is követni a járvány terjedését.
Az utóbbi pont egyrészt a digitális technika segítségével való monitorozást jelenti, a Bizottság ugyanis szeretné elérni, hogy a tagállamok a mobilszolgáltatók és keresőmotorok név nélküli, tömeges adatait felhasználva alkossanak pontosabb képet a járvány terjedéséről. Emellett azt is kérik az uniós országoktól, hogy hangolják össze a tesztelési és statisztikai gyakorlataikat. Illetve ne csak az egészségügyi intézményekben végzett vizsgálatokra támaszkodjanak, hanem támogassák az otthon elvégezhető koronavírusteszteket is.
Ha ezek a feltételek teljesülnek, akkor az általános vészhelyzeti korlátozásokat cseréljék le célzott intézkedésekre. Az ajánlások szerint először a munka világában bevezetett tilalmakat kell fokozatosan feloldani, de azzal a feltétellel, hogy akinek a feladatköre ezt megengedi, az továbbra is dolgozzon otthonról. Ezzel párhuzamosan lehet majd megengedni, hogy egyre több ember gyűljön össze egy helyen, az alábbi sorrendben:
- iskolák, egyetemek,
- üzletek,
- éttermek, kávézók, bárok,
- fesztiválok, kulturális és sportesemények.
Azonban nem szabad hirtelen visszaállni a normális kerékvágásba, például érdemes eleinte korlátozni a nyitvatartási időket és az egy helyiségben tartózkodó emberek számát.
A Bizottság szerint először az uniós országok közti határokat kellene megnyitni, hogy a közös piac működése helyreállhasson, a nem uniós állampolgárok beutazására vonatkozó tilalmakat pedig csak később törölnék el. Ha ezt az utóbbi javaslatot meg akarják az uniós országok fogadni, akkor a kormányoknak még a héten dönteni kell a március közepén egy hónapra bevezetett tilalom meghosszabbításáról.
A Bizottság azt is kéri a tagállamoktól, hogy
a koronavírus miatt elrendelt vészhelyzetet, illetve a kormányoknak adott rendkívüli jogosítványokat is váltsák fel fokozatosan célzott intézkedésekkel, ugyanis így lehet csak biztosítani a demokratikus elszámoltathatóságot és a társadalmi támogatottságot.
(Borítókép: Ursula von der Leyen a mai sajtótájékoztatón. Fotó: John Thys / Reuters)
Rovataink a Facebookon