A NATO küzdelme a járvánnyal
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
Légihíd, katonai kórházak, egészségügyi személyzet
A gyakorlatban mindez tehát úgy néz ki, hogy a szövetségesek felajánlásokat tesznek a nehéz helyzetben lévő tagállamoknak és megszervezik a segítség eljuttatását. Ennek érdekében április 2-án engedélyezték a NATO Gyors Légi Mobilitás (RAM) folyamatának alkalmazását, ami akadálytalan légi szállítást jelent egész Európában. A katonai repülőgépek egyedi hívójellel repülhetnek, ez többek között gyorsított diplomáciai engedélyt és az útvonalkorlátozások eltörlését is jelenti. A repülésekhez a szövetségesek, illetve a partnerországok együttesen három C-17 Globemaster nehéz teherszállító járművet is üzemeltetnek, megosztva a repülési órákat és költségeket.
Néhány példa a segítségnyújtásra. A cseh hadsereg repülőgépe április 10-én egymillió maszkot szállított Észak-Macedóniába. Korábban, április 3-án két spanyol katonai repülőgép 50 lélegeztetőgépet vitt Spanyolországba Németországból, amelyeket a német kormány ajánlott fel. A német légierő olasz és francia betegeket szállított kórházi ápolásra, lengyel és albán orvosok pedig olasz kollégáik segítségére indultak. Április 7-én az USA vezette KFOR Keleti Regionális Parancsnoksága kesztyűket, arcmaszkokat és egyéb orvosi eszközöket szállított Koszovóba, észak- és dél-Mitrovica polgármestereinek. Horvátország, Németország és Hollandia katonai orvosai pedig április 13-án Litvániába érkeztek. Magyarország is hozzájárult a segítséghez, maszkokat és izolációs köpenyeket küldtünk balkáni államok részére (táblázat).
A segítséget a NATO euroatlanti katasztrófaelhárítási koordinációs központja (EADRCC), a NATO fő polgári vészhelyzeti reagálási mechanizmusa fogja össze. A központ a nap 24 órájában működik, koordinálja a NATO-szövetségesek és partnerei segítségkéréseit, valamint segítségnyújtási ajánlatokat a súlyos válságok - például a COVID-19 járvány - következményeinek kezelésére.
Összességében a NATO több mint 100 alkalommal szállított légi úton segítséget, 25 tábori kórház felépítéséhez járult hozzák, több mint 25 ezer kórházi ágyat biztosított és több mint 4000 katonai egészségügyi személyzetet telepített más államokba, a helyi civil egészségügyi ellátás támogatására.
Éberség!
A NATO védelmi miniszterei videokonferencia keretében tárgyaltak minderről a héten és további felajánlásokra tettek ígéretet. Jens Stoltenberg főtitkár a megbeszélés után arra hívta fel a figyelmet, hogy a potenciális ellenfelek arra törekednek, hogy a helyzetet saját érdekeik szerint használják ki. Ezért a járvány ellenére továbbra is oda kell figyelni a terrorista csoportok tevékenységére, amelyekre ösztönzőleg hathat ez a szokatlan időszak. Ugyancsak a kockázatok között van, hogy az afganisztáni és az iraki biztonsági helyzet továbbra is törékeny, ráadásul továbbra is megfigyelhető Oroszország katonai katonai tevékenysége.
Küzdelem az álhírek ellen
Arról már beszámoltunk, hogy az EU kapcsán milyen álhírek terjednek az interneten, de a NATO-val kapcsolatban is nagyon sok félrevezető információ lát napvilágot, ezeket össze is gyűjtötték a szövetség főhadiszállásán. Tehát a NATO-s
álhírek
a következők:
- A COVID-19 szét fogja robbantani a NATO-t
- A NATO nem támogatja a szövetségeseket a COVID-19 elleni küzdelemben
- A COVID-19 a NATO által létrehozott fegyver
- NATO gyakorlatok terjesztették el a COVID-19 vírust
- A NATO arra ösztönzi tagjait, hogy a védelmi kiadásokat az egészségügy rovására növelje.
A fenti dezinformációkat a katonai szövetség tételesen cáfolja.
(Borítókép: Az Észak-atlanti Tanács ülése. Fotó: nato.int )
Rovataink a Facebookon