Az utolsó esély
"Ha a tagállamok nem jutnak közös álláspontra, az azt fogja jelenteni, hogy a soros görög EU-elnökség kimerítette a rendelkezésére álló összes intézményes és politikai lehetőséget. Az Európai Unió mély válságba fog sodródni" - jelentette ki Pánosz Beglitisz görög külügyi szóvivő.
A többség Amerika pártján áll
Az iraki válság megnehezítette a közös uniós külpolitika kialakítását célzó erőfeszítéseket, és mély ellentéteket váltott ki a NATO-n belül is, amelynek a 15 uniós tagország közül 11 szintén tagja. Az uniós tagállamok közül Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Dánia és Hollandia, valamint az uniós tagjelölt országok is támogatják az amerikai katonai fenyegetést Irakkal szemben, míg Franciaország, Németország, Belgium, Ausztria és Svédország a válság békés rendezésére szólít fel.
Görög tisztségviselők attól tartanak, hogy a NATO-n belül az iraki háborúra való felkészülés katonai készenléti intézkedéseivel szemben mutatott német, francia és belga elutasítás hasonló megosztottságot szülhet az Európai Unióban is.