További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Négy embert vettek őrizetbe a kínai hatóságok csütörtök reggel, a két brit és két amerikai Free Tibet feliratú táblákkal demonstrált a fészek stadion közelében egy hídon, írja a Guardian. A három férfi és egy nő villanyoszlopokra mászott fel, ott feszítették ki az angol és kínai nyelvű transzparenseket, valamint Tibet zászlót lengettek.
A négy tüntetőt hajnali 5-kor vették őrizetbe, miután lakossági bejelentés érkezett a rendőrségre, mondta Szun Vejtö (Sun Weide), az olimpiai ünnepély szóvivője. Hozzátette, hogy az őrizetbe vételről a kínai törvények értelmében döntöttek, ami korlátozza a gyülekezéshez és a tüntetéshez való jogot.
„Információink szerint a külföldiek illegálisan gyűltek össze és demonstráltak, ezt mi határozottan ellenezzük. Az olimpiai játékok fontos sportesemény, így nem hagyhatjuk, hogy a politika belekeveredjen” – fogalmazott. Azt is mondta, hogy reményeik szerint a külföldiek tiszteletben fogják tartani a kínai törvényeket.
A rendőrség azt közölte, hogy a transzparenseket 12 perc után leszedették, míg a tüntetők szerint egy óráig voltak láthatóak. Tenzin Dorjee, az akciót szervező Diákok a Szabad Tibetért nevű szervezet igazgatóhelyettese azt mondta, fel akarták hívni a figyelmet Tibetre az olimpia előtti utolsó napokban. „Miközben a kínai vezetés nagyszerűségét és erejét mutatja Pekingben, Tibetben kegyetlen elnyomó hatalmat gyakorol” – olvasható Dorjee nyilatkozatában.
Tibet függetlenedési törekvései március óta vannak folyamatosan reflektorfényben, amikor Kína-ellenes tüntetések robbantak ki Lhászában, melyek átterjedtek Kína tibetiek lakta nyugati területeire. A békésnek indult tüntetésekből a kínai hatóságok fellépése miatt zavargások és összecsapások lettek, melyekben Peking szerint 21, a száműzött tibeti kormány szerint 203 ember vesztette életét.
Az olimpiai lángot, ami fokozott biztonsági intézkedések mellett kedden ért Pekingbe, még a kínai fővárosban is tüntetések fogadták. Útjának számos állomásán demonstrációkat tartottak, több városban, így például Londonban és Párizsban a Tibetért tüntetők összecsaptak a rendőrséggel.
A láng tibeti útját végül jelentősen lerövidítették, három nap helyett csak néhány órát tartózkodott Lhaszában. Az eseményen csak a külön engedéllyel rendelkező külföldi újságírók vehettek részt, csaknem ötszáz tüntetőt, elsősorban nőket és buddhista szerzeteseket a kínai hatóságok őrizetbe vettek.