Izrael fehérfoszfor-tartalmú tüzérségi lövedékeket vetett be gázai hadműveletei során, köztük egy sűrűn lakott menekülttábor ellen, amivel civileket sodor veszélybe - állította vasárnap a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet. A HRW közleménye szerint a szervezet munkatársai szemtanúi voltak annak, hogy az izraeli tüzérség péntek és szombat délután Izrael és a Gázai övezet határáról lőtte az övezet északi részén fekvő Dzsabalíja menekülttábort.
A tüzérségi csapások után látható füstcsíkok a HRW szerint arra utaltak, hogy a lövedékek fehérfoszfort tartalmaztak. A tüzérségi aknák foszfortartalma az oxigénnel reakcióba lépve takarófüstöt hoz létre a szárazföldi alakulatok számára, de tilos ilyen aknák bevetése közvetlenül a civil lakosság ellen.
A fehérfoszfor az emberi bőrrel érintkezve azonban súlyos égési sérüléseket okozhat, a földre kerülve pedig tüzet idézhet elő - közölte a HRW, egyúttal felszólítva az izraeli hadsereget, hogy tartózkodjon az említett lövedékek sűrűn lakott gázai területek elleni bevetésétől. Avital Lejbovics izraeli katonai szóvivő ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy az általuk használt lövedékek megfelelnek a nemzetközi jognak.Bővebben a fehérfoszforos lövedékekről>>
Izraelben és a Gázai övezetben is betartották hétfőn az előző nap életbe léptetett tűzszünetet. Az éjszaka nem érte újabb rakétatámadás Izraelt a palesztin terület felől, közölte az izraeli hadsereg szóvivője, hozzátéve, hogy folytatódik az izraeli csapatkivonás a Gázai övezetből.
Gáza utcáin hétfőn, három hét után először ismét a Hamász radikális iszlám szervezet rendőreit lehetett látni. A rendfenntartók, akik az izraeli offenzíva alatt teljesen eltűntek a gázai utcákról, most polgári ruhában és forgalomirányítás feliratú sárga mellényekben tűntek fel újra - számoltak be róla helyi lakosok. (MTI)
Az európai vezető lapok hétfői számukban egyhangúan úgy vélik, hogy az izraeli offenzíva nem ért célt, már csak azért sem, mert nem is volt világos célja. "Nincs győztes Gázában" - írta a svájci Neue Zürcher Zeitung, megjegyezve, hogy a háromhetes harc csak rontott a gázai helyzeten. A müncheni Süddeutsche Zeitung megjegyezi, hogy az izraeli offenzíva gyűlöletet és dühöt ébresztett és Izrael továbbra is bizonytalanságban fog élni. Az amszterdami De Volksrant megállapítja, hogy a Hamász érzékeny veszteséget könyvelt el, ám egyedül katonai eszközökkel nem lehet a szerteágazó mozgalmat legyűrni. A londoni The Independent is Izrael megtépázott nemzetközi tekintélyéről ír. A Frunkfurter Rundschau szerint a háború a palesztinok számára katasztrófát hozott, de ugyanez mondható el Izrael nemzetközi megítéléséről.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung megjegyzi, hogy még Izraelben is súlyos kétségek uralkodnak arról, vajon tényleg végzetes vesztességeket okoztak a Hamásznak, és a frankfurti lap idézi az izraeli belső elhárítás főnökét, aki azt jósolja, hogy a csempészalagutakat a Hamász néhány hónap alatt helyreállítja. A berlini Der Tagesspiegel az európai kormányok felelősségét is firtatja. A Berliner Zeitung szerint, a háborúhoz vezető problémák nem tűntek el, és a Hamász nem kerülhető meg. Hasonló véleményen van a berlini "Die Tageszeitung: a Hamász túlélte a háborút, létezik és létezni is fog. A Neue Zürcher Zeitung szerint csak akkor lehet megakadályozni a harcok kiújulását, ha ideológiai tabuk nélkül igyekeznek olyan új utakat találni, amelyeken közeledhet egymáshoz a két oldal. (MTI)