Egy jordániai határátkelőhelyen rálőttek egy izraeli járőrre kedden, de senki sem sebesült meg, közölte egy izraeli katonai szóvivő, Ammánban viszont cáfolják a történteket. Izraeli tájékoztatás szerint a lövések Arava határátkelőhelynél dördültek el, és az ott állomásozó izraeli katonák viszonozták a tüzet. A lövéseket egy vagy két fegyveres adta le - tette hozzá a szóvivő.
A jordániai vezérkarból egy forrás közölte, hogy Jordánia felől Izrael irányába nem dördültek el lövések, teljesen alaptalanok az erről szóló állítások. Korábban egy meg nem nevezett ammáni hivatalos forrás is azt mondta, hogy nem tud az incidensről.
A térségben nagy a feszültség, mert Izrael 18 napja ostromolja a Hamász palesztin szervezet állásait a Gázai övezetben. Vasárnap az izraeli-szíriai határon történt hasonló eset.
Izrael és Jordánia 1994-ben békemegállapodást kötött, és ritka az ilyen incidens a határon. Jordánia 5 milliós lakosságának nagy része palesztin, vagy ők vagy szüleik menekültek oda Palesztinából, illetve utasították ki őket szülőföldjükről azokat a fegyveres összecsapásokat követően, amelyek nyomán 1948-ban létrejött Izrael. (MTI)
Izraelben és a Gázai övezetben is betartották hétfőn az előző nap életbe léptetett tűzszünetet. Az éjszaka nem érte újabb rakétatámadás Izraelt a palesztin terület felől, közölte az izraeli hadsereg szóvivője, hozzátéve, hogy folytatódik az izraeli csapatkivonás a Gázai övezetből.
Gáza utcáin hétfőn, három hét után először ismét a Hamász radikális iszlám szervezet rendőreit lehetett látni. A rendfenntartók, akik az izraeli offenzíva alatt teljesen eltűntek a gázai utcákról, most polgári ruhában és forgalomirányítás feliratú sárga mellényekben tűntek fel újra - számoltak be róla helyi lakosok. (MTI)
Az európai vezető lapok hétfői számukban egyhangúan úgy vélik, hogy az izraeli offenzíva nem ért célt, már csak azért sem, mert nem is volt világos célja. "Nincs győztes Gázában" - írta a svájci Neue Zürcher Zeitung, megjegyezve, hogy a háromhetes harc csak rontott a gázai helyzeten. A müncheni Süddeutsche Zeitung megjegyezi, hogy az izraeli offenzíva gyűlöletet és dühöt ébresztett és Izrael továbbra is bizonytalanságban fog élni. Az amszterdami De Volksrant megállapítja, hogy a Hamász érzékeny veszteséget könyvelt el, ám egyedül katonai eszközökkel nem lehet a szerteágazó mozgalmat legyűrni. A londoni The Independent is Izrael megtépázott nemzetközi tekintélyéről ír. A Frunkfurter Rundschau szerint a háború a palesztinok számára katasztrófát hozott, de ugyanez mondható el Izrael nemzetközi megítéléséről.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung megjegyzi, hogy még Izraelben is súlyos kétségek uralkodnak arról, vajon tényleg végzetes vesztességeket okoztak a Hamásznak, és a frankfurti lap idézi az izraeli belső elhárítás főnökét, aki azt jósolja, hogy a csempészalagutakat a Hamász néhány hónap alatt helyreállítja. A berlini Der Tagesspiegel az európai kormányok felelősségét is firtatja. A Berliner Zeitung szerint, a háborúhoz vezető problémák nem tűntek el, és a Hamász nem kerülhető meg. Hasonló véleményen van a berlini "Die Tageszeitung: a Hamász túlélte a háborút, létezik és létezni is fog. A Neue Zürcher Zeitung szerint csak akkor lehet megakadályozni a harcok kiújulását, ha ideológiai tabuk nélkül igyekeznek olyan új utakat találni, amelyeken közeledhet egymáshoz a két oldal. (MTI)