A Gázai övezetbe utaznának a Baptista Szeretetszolgálat Kairóban tartózkodó magyar orvos-önkéntesei, erre egyelőre nem kaptak engedélyt. A két orvos és ápoló kísérőjük jelenleg az egyiptomi főváros egyik kórházában segíti a munkát. Jelenleg több mint 80 palesztin sérültet ápolnak Kairó kórházaiban, köztük gyerekeket is.
A Gázai övezetben fogytán a gyógyszer, a kötszer, ráadásul a harcokban több orvos és ápoló is megsérült, mondta az egyik magyar orvos, Varga Éva. Hozzátette, már kérvényezték a hatóságoknál, hogy beutazhassanak a harci övezetbe, de eddig nem kaptak választ. A háromfős magyar mentőcsapat tagjai 9-10 naposra tervezték kint tartózkodásukat, szükség esetén tovább maradnának.
Varga Éva szerint ellentmondásos információk érkeznek a gázai-egyiptomi határ térségéből. Az egyiptomiak szerint az izraeli hadsereg ellenőrzi a határt, míg Gázából olyan jelzések érkeztek, amelyek szerint az egyiptomiak nem engedik országukba a sérülteket. A határ egyiptomi oldalán több mint 60 jól felszerelt mentőautó várja, hogy elláthassa az esetlegesen tömegesen érkező sérülteket és a kairói kórházak is felkészültek egy nagyobb sérülthullám fogadására.
A Baptista Szeretetszolgálat orvosa arról számolt be, hogy eddig elsősorban végtagtöréseket, mellkasi zúzódásokat és koponyasérüléseket kellett ellátniuk. Volt, aki az utcán, mások a házaikban, iskolákban sérültek meg. (FH)
A Hamász még pénteken delegációt küld Kairóba, hogy a gázai tűzszünettel kapcsolatos egyiptomi javaslatról tárgyaljon, közölte pénteken az iszlamista szervezet egyik vezetője.
Az al-Dzsazírának adott nyilatkozatában Mohamed Nászr, a Hamász politikai irodájának tagja elmondta, hogy legutóbbi kairói látogatásukkor kifejtették véleményüket az egyiptomi tűzszüneti kezdeményezéséről. Most az egyiptomi kormány hívta meg őket, hogy megvitassák az erre adott izraeli választ. (MTI)
Nicolas Sarkozy francia államfő pénteken azt mondta, a gázai katonai offenzíva "nem erősíti Izrael biztonságát", "felesleges és véres humanitárius tragédiához" vezet, ezért a harcok azonnali befejezésére szólított fel.
A francia elnöki hivatalban külföldi diplomatáknak tartott újévi köszöntőjében az államfő úgy ítélte meg, hogy a palesztinok még soha nem voltak ennyire megosztottak, és Mahmúd Abbász palesztin elnök meggyengült, de a nemzetközi közvélemény által megvádolt izraeli kormány és a mérsékelt arab országok vezetői is egyaránt meggyengültek a konfliktusban. Sarkozy hangsúlyozta: szeretné, ha Ehud Olmert izraeli miniszterelnök "vállalná a kockázatot", és elfogadná az egyiptomi tűzszüneti javaslatot, a palesztinok pedig megbékélnének egymással. (MTI)
Az Egyesült Államok és Izraeli megállapodást kötött pénteken a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészet megakadályozásáról. Az egyetértési nyilatkozatot a két külügyminiszter, amerikai részről Condoleezza Rice, izraeli részről Cipi Livni látta el kézjegyével.
Rice kijelentette, az új megállapodás hozzájárul majd a Gázába irányuló fegyvercsempészet meggátlásához, és végső soron elősegíti a tartós tűzszünet létrejöttét. Cipi Livni elmondta, az Egyesült Államok és Izrael egy sor olyan lépésről állapodott meg, amely a Hamász palesztin szervezet újrafegyverkezésének megakadályozását célozza. (MTI)
Az izraeli vezetők komolyan fontolóra vették, hogy egyoldalúan leállítják a gázai övezeti offenzívát ahelyett, hogy egyiptomi közvetítéssel hivatalosan is tűzszünetet kössenek a Hamásszal, közölték izraeli politikai források pénteken.
A hadműveletek egyoldalú leállítása megfosztaná a Gázai övezetet uraló palesztin szélsőséges iszlamista szervezetet attól a lehetőségtől, hogy politikai tőkét kovácsoljon a tűzszüneti megállapodásból. Egy ilyen egyezmény vélhetően az övezet izraeli zárlatának enyhítését is magában foglalná. (MTI)
Egy kormányforrás szerint szombaton összeül az izraeli nemzetbiztonsági kabinet, amely meg fogja szavazni az egyoldalú tűzszünetet, és az izraeli hadsereg annak életbe lépése után sem vonul ki a Gázai övezetből. Korábban Cipi Livni külügyminiszter időpont megjelölése nélkül, de szintén úgy nyilatkozott a Tízes csatorna izraeli tévéadónak, hogy összeül majd a nemzetbiztonsági kabinet, hogy döntsön a kérdésben.
Livni régóta támogatja, hogy Izrael megállapodás nélkül zárja le a hadműveleteket. A külügyminiszter most azzal érvelt álláspontja mellett, hogy ha a Hamász rakétákkal lövi Izraelt, ezért válaszlépéseket kell tenni. Az offenzívát nem a Hamásszal való megegyezéssel, hanem a Hamász ellenében kötött megállapodásokkal kell lezárni, vélekedett. (MTI)
A gázai bombatámadásban vesztette életét Halil al-Dzsaber al-Hasszán, aki a 80-as években a Palesztin Atlétikai Szövetség alelnöke volt, haláláig pedig az országos futsalszövetséget vezette. A támadásban elhunyt al-Hasszán felesége is. A Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) honlapját Mowaffaq al-Mattar, ismert palesztin újságíró tájékoztatta, aki az áldozatok közelében lakik.
A tudósító beszámolója szerint az ő háza is kigyulladt a bombázások és a tankok támadásakor. Miután elvonultak a támadók, a házak átkutatása közben találták meg a házaspár holttestét. Al-Hasszán 30 évig töltött be különböző sportvezetői tisztségeket. (MTI)
Elszaporodtak az antiszemita incidensek Nagy-Britanniában a Gázai övezetben folyó izraeli hadműveletek miatt, áll a 300 ezres brit zsidó közösség védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet legújabb összegzésében. A Community Security Trust, amely az antiszemita megnyilvánulások bejelentésére ösztönzi a brit zsidóság tagjait, közölte, hogy december 27-e óta 150 ilyen jellegű támadás jutott a tudomására. A szervezet összehasonlító adatai szerint havi átlagban 20-45 zsidóellenes incidens történik az országban.
A szervezet felhívása szerint növekszik a veszélye annak, hogy Izrael-ellenes csoportok megpróbálnak erőszakosan behatolni zsidó közösségi helyiségekbe. Csak az elmúlt héten két ilyen kísérlet történt Londonban. A jelentés szerint London északi és keleti városrészeiben - amelyekben különösen nagy lélekszámú zsidó közösségek élnek - súlyosan fenyegető, több esetben zsidók megölésére buzdító falfirkák százai jelentek meg az utóbbi néhány nap folyamán. (MTI)
A palesztinok támogatásáról szóló, tizenegy pontból álló nyilatkozatot fogadtak el pénteken a gázai övezeti háborúnak szentelt dohai rendkívüli arab csúcsértekezlet részvevői. A dokumentumot a közelgő újabb arab csúcsértekezlet elé tárják majd. Az aláírók azt követelik, hogy Izrael azonnal állítsa le hadműveleteit, számolja fel az övezet "törvénytelen blokádját", haladéktalanul és tartósan nyissa meg minden határátkelőjét. A résztvevők felhívták az arab országokat, hogy függesszék fel kapcsolataik rendezését Izraellel, valamint a közel-keleti béke elérését célzó arab kezdeményezést.
Kuvaitban jövő hétfőn és kedden újabb arab csúcstalálkozót tartanak; a tanácskozást eredetileg gazdasági kérdések megvitatására tervezték, de szó lesz rajta a gázai válságról is. (MTI)
Izrael kész a hétvégén leállítani a gázai háborút, ha két feltétele teljesül: egyrészt a rakétatámadások teljes leállítását, másrészt a fegyvercsempész útvonalak blokkolását követeli.
Utóbbi ellenőrzéséhez az USA hírszerzési segítséget ígért. Szükség lesz még az egyiptomiak együttműködésére is, hiszen a Hamász fő utánpótlási útvonalát az egyiptomi-gázai határ alatti titkos alagutak jelentik. Az ezzel kapcsolatos kairói tárgyalás lehet a tűzszünet kulcsa.
Izrael a Gáza elleni hadművelet leállítására készül, nem várnak a Hamásszal való megegyezésre, jelenti a Reuters egy magas rangú jeruzsálemi illetékesre hivatkozva. „Ha a biztonsági kabinet jóváhagyja, bejelentjük a katonai tevékenység felfüggesztését, mert a kitűzött célokat elértük” - idézték a neve elhallgatását kérő tisztviselőt.
Az izraeli biztonsági kabinet közép-európai idő szerint 18:30 órakor ül össze. Ezt követően Ehud Olmert miniszterelnök még az esti órákban üzenetet intéz Izrael lakosságához. A Hamász viszont már korábban bejelentette, hogy a harcokat az egyoldalú izraeli tűzszünet esetén is folytatják addig, amíg Izrael nem oldja fel a Gázát megbénító blokádot.
További részletek>>>Noam Salit, a 2006 nyarán a Hamász fogságába esett, és feltehetően a Gázai övezetben fogva tartott izraeli katona édesapja szombat este sajtótájékoztatót tartott, amivel azt próbálta elérni, hogy fia szabadon engedése képezze részét akár a Hamásszal vagy a Hamász nélkül elfogadott tűzszünetnek. Azt mondta, két és fél év után kritikus ponthoz érkezett Gilad Salit szabadságának ügye, írja a Ynet.
A kabinet ülésének idején Gilad Salit barátai demonstrációt tartanak az izraeli hadsereg központjának épülete előtt Tel-Avivban.