A Külügyminisztérium afrikai és közel-keleti főosztályának vezetője, Váradi László úgy vélekedett az ENSZ Biztonsági Tanácsában tartó vitáról, hogy az EU előkészített felszólalásának legfontosabb eleme az, hogy Izraelnek egyfajta arányosságot kell betartania a Hamász rakétatámadásaira adott válaszában. Abban, hogy az arányosság mit jelent, az uniós tagállamok sem értenek egyet. Mindenesetre már nem a korábbi, alapvetően légi válaszcsapásokról van szó - közölte a külügyi tisztségviselő -, hanem háborúról, amit utcáról utcára vívnak, sok száz halottal és sok ezer sebesülttel, köztük jórészt civilekkel.
A legfőbb kérdés azonban - hangsúlyozta -, hogy mi lesz a háború után. Izrael, még ha sikerül is elérnie katonai céljait, a konfliktust katonai eszközökkel nem oldhatja meg. Nem világos az sem, hogy ki és hogyan indítja majd újra az életet a Gázai övezetben. Magyarország - ahogy az EU is - úgy véli, hogy vissza kell térni a tárgyalásokhoz és az 2007 novemberében az egyesült államokbeli Annapolisban újraindított békefolyamathoz egy átfogó közel-keleti rendezéshez, erősítette meg. (MTI)
Izraelben és a Gázai övezetben is betartották hétfőn az előző nap életbe léptetett tűzszünetet. Az éjszaka nem érte újabb rakétatámadás Izraelt a palesztin terület felől, közölte az izraeli hadsereg szóvivője, hozzátéve, hogy folytatódik az izraeli csapatkivonás a Gázai övezetből.
Gáza utcáin hétfőn, három hét után először ismét a Hamász radikális iszlám szervezet rendőreit lehetett látni. A rendfenntartók, akik az izraeli offenzíva alatt teljesen eltűntek a gázai utcákról, most polgári ruhában és forgalomirányítás feliratú sárga mellényekben tűntek fel újra - számoltak be róla helyi lakosok. (MTI)
Az európai vezető lapok hétfői számukban egyhangúan úgy vélik, hogy az izraeli offenzíva nem ért célt, már csak azért sem, mert nem is volt világos célja. "Nincs győztes Gázában" - írta a svájci Neue Zürcher Zeitung, megjegyezve, hogy a háromhetes harc csak rontott a gázai helyzeten. A müncheni Süddeutsche Zeitung megjegyezi, hogy az izraeli offenzíva gyűlöletet és dühöt ébresztett és Izrael továbbra is bizonytalanságban fog élni. Az amszterdami De Volksrant megállapítja, hogy a Hamász érzékeny veszteséget könyvelt el, ám egyedül katonai eszközökkel nem lehet a szerteágazó mozgalmat legyűrni. A londoni The Independent is Izrael megtépázott nemzetközi tekintélyéről ír. A Frunkfurter Rundschau szerint a háború a palesztinok számára katasztrófát hozott, de ugyanez mondható el Izrael nemzetközi megítéléséről.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung megjegyzi, hogy még Izraelben is súlyos kétségek uralkodnak arról, vajon tényleg végzetes vesztességeket okoztak a Hamásznak, és a frankfurti lap idézi az izraeli belső elhárítás főnökét, aki azt jósolja, hogy a csempészalagutakat a Hamász néhány hónap alatt helyreállítja. A berlini Der Tagesspiegel az európai kormányok felelősségét is firtatja. A Berliner Zeitung szerint, a háborúhoz vezető problémák nem tűntek el, és a Hamász nem kerülhető meg. Hasonló véleményen van a berlini "Die Tageszeitung: a Hamász túlélte a háborút, létezik és létezni is fog. A Neue Zürcher Zeitung szerint csak akkor lehet megakadályozni a harcok kiújulását, ha ideológiai tabuk nélkül igyekeznek olyan új utakat találni, amelyeken közeledhet egymáshoz a két oldal. (MTI)