A Bild am Sonntag című lapban megjelent interjúban Angela Merkel német kancellár hangsúlyozta, hogy országa tudatában van nemzetközi felelősségének, és ennek megfelelően akar cselekedni. Mindezzel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy kormánya ezt tette két évvel ezelőtt is a libanoni válság megoldása érdekében, és aktív szerepet vállalt a békét felügyelő ENSZ-erőkben, az UNIFIL-ben.
A kancellár ismételten mielőbbi fegyverszünetet sürgetett a térségben. Ennek előfeltételeiről egyeztetett a felekkel. A tűzszünet, illetve a nemzetközi ellenőrzés legfontosabb feltételeként említette a Hamásznak történő fegyvercsempészet megakadályozását. A radikális palesztin szervezetnek haladéktalanul be kell szüntetnie az Izrael elleni rakétatámadásokat - hangoztatta Merkel.
A német kancellár katasztrofálisnak nevezte a térségben kialakult humanitárius helyzetet, és utalt arra, hogy már csak ezért is mielőbbi tűzszünetre van szükség.
Cipi Livni izraeli külügyminiszter visszautasította az EU tűzszüneti javaslatát. Az unió nevében a cseh, a francia és a svéd külügyminiszterek tárgyaltak Jeruzsálemben. Az európai diplomaták azonnali tűzszünetet és nemzetközi megfigyelők Gázába küldését javasolták. Mindkét tervet Izrael határozottan visszautasította.
"Az izraeli hadművelet célja, hogy alapvetően megváltoztassa a felállást a térségben, vagyis véget vessen annak a helyzetnek, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin szervezet rakétákkal támadja a zsidó állam területét, amikor csak kedve tartja, míg Izrael erre tartózkodóan, önuralmat gyakorolva reagál" - mondta Livni a találkozó után.
Heves összecsapások zajlottak hétfő este Gáza városában az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin mozgalom fegyveresei között. Helyi szemtanúk szerint több palesztin harcos szembeszállt az izraeli katonákkal a város keleti részén fekvő Sudzsáíja negyedben, ahonnan több robbanás is hallatszott.
Egy izraeli katonai forrás is megerősítette, hogy a hadsereg ádáz harcot folytat a szóban forgó körzetben.
Arab hírtelevíziók értesülései szerint legalább három izraeli katona vesztette életét hétfőn a Gázai övezetben dúló harcokban. A katari al-Dzsazíra saját forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy három izraeli katona esett el, harminc pedig megsebesült a palesztin fegyveresekkel vívott összecsapásokban. A dubaji székhelyű al-Arabíja viszont úgy tudja, hogy négy izraeli katona vesztette életét hétfőn este.
A Hamász palesztin radikális mozgalom fegyveres szárnya, az Ezzedín al-Kasszám Brigádok előzőleg azt állította, hogy tíz izraeli katonával végzett, harmincat pedig megsebesített a hétfő esti harcokban.
Az izraeli hadsereg nem volt hajlandó kommentálni ezeket a híreket. Mindeddig egyetlen egy katona elvesztését ismerték el, valamint ötvenöt sebesültről számoltak be. (MTI)
Ismét összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy áttekintse a gázai övezeti helyzetet, és megpróbáljon közös álláspontot kialakítani - jelentette be Jean-Maurice Ripert, a soros BT-elnök Franciaország ENSZ-nagykövete hétfőn.
A Biztonsági Tanács helyi idő szerint kedden délelőtt zárt ülésen egyeztet, majd délután öt órakor nyilvános ülést tart több arab ország külügyminisztereinek részvételével. A testület ülésén Bernard Kouchner francia külügyminiszter elnököl, aki a Közel-Keleten tett látogatás után kedden érkezik New Yorkba.
Múlt héten szombaton eredménytelenül zárult a Biztonsági Tanács rendkívüli ülése, mivel nem sikerült megállapodásra jutnia az Izrael és a Hamász közötti ellenségeskedések leállítására felszólító dokumentum szövegéről.
A Gázai övezet kórházaiban, valamint olyan nemzetközi intézmények közelében, mint az ENSZ-szervezetek és a Nemzetközi Vöröskereszt, keresnek menedéket a Hamász egyes vezetői - írta kedden a Háárec című izraeli lap, palesztin forrásokra hivatkozva.
A lap szerint a gázai Sifa kórházban a Hamász-vezetők még sajtókonferenciákat is tartottak, abban bízva, hogy az izraeli haderők nem lövik a kórházat. Közben egy másik nagy izraeli lap, a Jediót Ahronót elektronikus kiadása arról számolt be, hogy a hétfői harcokban a palesztin iszlamista szervezet öngyilkos merénylőket is megpróbált bevetni, de sikerült őket időben semlegesíteni. (MTI)
Izraeli harckocsik vonultak be kedden napfelkelte előtt Hán-Júniszba. Szemtanúk közlése szerint a helikopterek által támogatott harckocsik tüzet nyitottak a Gázai övezet déli részén fekvő városban. A Hamász palesztin radikális mozgalom fegyveresei és más csoportok golyózáporral fogadták az izraeli páncélos harcjárműveket.
Ugyancsak szemtanúk és palesztin orvosok beszámolója szerint kedden hajnalban egy izraeli harckocsi-lövedék hat palesztin fegyverest ölt meg Deir al-Balah városban, közülük négyen a Hamász, ketten az Iszlám Dzsihád tagjai voltak. Később ugyancsak kórházi illetékesek közölték, hogy izraeli hadihajók lőtték a várost, és ennek tízen estek áldozatul. Dzsabalíja városban négy palesztin sebesült meg egy izraeli légicsapásban.
Egy palesztin rádió azt jelentette, hogy a fegyveresek lelőttek egy pilóta nélküli izraeli gépet. Egy honlap szerint a Hamász kivégeztetett több palesztint, akiket azzal vádoltak, hogy segítették az izraeli behatolást. E két hírt azonban eddig más forrásokból nem erősítették meg. (MTI)
Két, a palesztin menekülteknek fenntartott ENSZ-iskolát ért az izraeli légierő találata kedden a Gázai-övezetben. A támadásban legkevesebb öt palesztin vesztette életét - közölte az AFP orvosi forrásokra és az ENSZ beszámolójára hivatkozva.
A találatok egyike egy Hán Junisz-i iskolát érte, míg a másik légicsapás Gáza városának egyik oktatási intézményét sújtotta. Eközben palesztin fegyveresek rakétákat lőttek a Gázai-övezetből a határtól távol eső izraeli célpontok felé.
A találatok egyike 45 kilométerre a gázai átkelőktől, Gedera városánál csapódott be, megsebesítve egy három hónapos csecsemőt. Emellett további négy, a palesztin területek irányából érkezett rakéta csapódott be Izraelben, könnyebb sérüléseket okozva.(FH)
Az izraeli hadsereg keddi közleménye szerint a Gázai övezetet uraló Hamász mozgalom legalább 130 fegyverese vesztette életét a palesztin terület elleni szárazföldi offenzíva kezdete, szombat este óta.
A palesztin mentőszolgálat szerint az izraeli offenzívában eddig több mint 560 palesztin vesztette életét, a sebesültek száma meghaladja a 2700-at.
Kedden öt palesztin életét követelte az iskolákat ért izraeli támadás Gáza városában és az övezet déli részén. Hárman a gázai Sati menekülttáborban lévő Aszma iskolában lelték halálukat, ahol mintegy 450 palesztin keresett menedéket a harcok elől.
A három, "baráti tűzben" elesett izraeli katona mellett keddre virradóra egy izraeli ejtőernyős tiszt is életét vesztette, egyelőre tisztázatlan körülmények között. A hadsereg szóvivője nem zárta ki, hogy izraeli lövedékek oltották ki az életét.
Az Izrael elleni rakétatámadások kedden is folytatódtak: most először hullott palesztin lövedék az övezettől több mint 45 kilométerre lévő izraeli területre. A rakéta Gedera városban csapódott be, és egy csecsemőt megsebesített - közölte az izraeli hadsereg. A mentőszolgálat beszámolója szerint a rakéta felrobbanásakor üvegszilánkok sebesítették meg a három hónapos csecsemőt a határtól északkeletre fekvő izraeli városban. (MTI)
Az izraeli csapatok két részre osztották a Gázai övezetet, és körülzárták Gáza városát - közölte kedden az izraeli védelmi miniszter.
Ehud Barak bejelentése a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni izraeli offenzíva 11. napján hangzott el a közszolgálati rádióban. "Egyetlen ország sem engedheti meg, hogy egy terrorszervezet megkeserítse polgárai életét" - tette hozzá a dél-izraeli polgári lakosságot sújtó Hamász-rakétatámadásokra utalva.
Barak szderóti látogatásán nyilatkozott a rádiónak. Katonai források szerint a Negev-sivatagban lévő városra aznap négy palesztin rakéta hullott, de senki sem sebesült meg. (MTI)
Kedden meghalt egy izraeli katona, ezzel ötre emelkedett azoknak az izraeli katonáknak a száma, akik a Gázai övezet ellen szombaton indított szárazföldi offenzívában vesztették életüket, írja a Ynet.
A többi négy katona hétfőn baráti tűzben vesztette életét két különböző helyszínen, a hadsereg vizsgálatot indított.