Szíriaiak százezrei tüntettek csütörtökön Damaszkuszban a gázai övezeti izraeli offenzíva ellen. A nagygyűlést a kormány szervezte, és helyszíni jelentések szerint ez volt a legnagyobb tiltakozó megmozdulás a szíriai fővárosban a december 27-én megindított izraeli hadműveletek kezdete óta.
A SANA hivatalos szíriai hírügynökség egymilliós tömegtüntetésről írt, független források több százezerre becsülték a tiltakozók számát. A tüntetők a szíriai elnök és a libanoni Hezbollah síita szervezet vezetőjének fényképét emelték a magasba. (MTI)
Egyiptomban tárgyal csütörtökön Ámosz Gilád tartalékos tábornok, Ehud Barak védelmi miniszter tanácsadója Omar Szuleimánnal, az egyiptomi hírszerzés vezetőjével Egyiptom tűzszüneti javaslatáról. Eredetileg hétfőn utazott volna Kairóba, de Izrael elhalasztotta a látogatást, a közszolgálati rádió szerint azért, hogy fokozzák nyomást a Hamászon. Gilád hazatérése után tájékoztatja Ehud Olmert miniszterelnököt, Cipi Livni külügyminisztert és Barakot a megbeszélésen elhangzottakról.
Az izraeli közszolgálati rádió szerint ha megszületik a megállapodás Egyiptom és Izrael képviselője között, arra előbb az izraeli biztonsági kabinetnek, majd a teljes kormánynak is rá kell bólintania.
A Hamász kedvező választ adott a tűzszüneti javaslatra; egyiptomi értelmezés szerint az iszlamisták elfogadták az ajánlatot. (MTI)
Izraeli harckocsik tucatjai és a légierő harci helikopterei támogatták a behatoló katonákat. Szemtanúk szerint harc tört ki az izraeli katonák és palesztin fegyveresek között. A palesztin milicisták aknavetőkkel és páncéltörő rakétákkal lőttek a behatoló izraeliekre, az izraeli harckocsik lövegei pedig viszonozták a tüzet. Számos lövedék lakóházakba csapódott. Riadt palesztinok ezrei menekülnek.
A legnagyobb harcok a város Tel al-Hava negyedében vannak, ott sokan újságírók járműveit próbálják megállítani, hogy minél hamarabb biztonságos helyre jussanak, írja a Reuters.
Az ENSZ palesztin menekültek segélyezéséért felelős szervezete (UNRWA) csütörtökön bejelentette, hogy felfüggeszti tevékenységét Gázában, miután izraeli lövedékek eltalálták ottani központját és három alkalmazottja megsebesült.
A Jeruzsálemben tárgyaló Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár "határozott tiltakozását és felháborodását" fejezte ki a világszervezet gázavárosi képviseletét ért támadás miatt, és vizsgálatot követelt. Állítása szerint Ehud Barak izraeli védelmi miniszter "súlyos hibának" nevezte a történteket.
Az ENSZ-főtitkár azt mondta, a halálos áldozatok száma már "elviselhetetlen mértékű". (MTI)
Feltehetően rakétatalálat ért egy gázai nemzetközi sajtóközpontot csütörtökön, egy ember megsebesült. Az al-Arabíja tv-állomás szerint izraeli lövedék csapódott egy 16 emeletes gázai sajtó központba, amely a brit Reutersnek és több más nemzetközi médiaszervezetnek is otthont ad. A tv-állomás megszakította élő adását.
A Reuters szerint az abu-dzabi tv-állomás egyik újságírója sebesült meg az as-Surúk-torony 13. emeletét ért támadásban. Az izraeli hadsereg szóvivője a jelentés ellenőrzését ígérte, és hozzátette, hogy szerdán egy tűzpárbaj után a Hamasz-gerillák elfoglaltak egy sajtóirodát ugyanazon a környéken. (MTI)
A Muzulmán Testvériség nevű egyiptomi iszlamista szervezet több mint ezer tagját vették őrizetbe Egyiptomban, mert ellenzik a Gázai övezetben folyó izraeli offenzívát, közölte a Hamászhoz közel álló szervezet egyik illetékese.
"A Muzulmán Testvériség több mint ezer tagját vették őrizetbe. Minden palesztin mártírért egy muzulmán testvér van őrizetben" - mondta Eszam al-Arján. Hozzátette, hogy az őrizetbe vételeket az elmúlt három hét alatt hajtották végre. Elmondta még, hogy a betiltott, de megtűrt Muzulmán Testvériség országszerte tüntetésekre szólította fel az egyiptomiakat a pénteki imanapon.
Az egyiptomi biztonsági erők szóvivője közölte: ezer iszlamistát vettek ugyan őrizetbe, de jelenleg már csak 570 van rács mögött. A nevének elhallgatását kérő biztonsági vezető szerint mozgósították a rohamrendőrséget a felvonulások megakadályozására. (MTI)
Azonnali és tartós tűzszünet elrendelését, valamint a humanitárius segélyek beengedését kérik, és a "két nép, két állam" elv érvényesítését javasolják az Európai Parlament (EP) képviselői a Gázai övezet válságos helyzetének megoldására.
Az EP csütörtökön Strasbourgban állásfoglalást szavazott meg, miután szerdán vitáztak a témáról. Az összpárti állásfoglalásban kérik a Hamász radikális palesztin szervezet Izrael területére irányuló rakétatámadásainak és Izrael gázai katonai fellépésének beszüntetését, az izraeli csapatok kivonását, a határátkelők tartós megnyitását, valamint a blokád, illetve az illegális fegyver- és lőszercsempészet felszámolását.
Az EP felszólítja az izraeli hatóságokat, hogy biztosítsák a humanitárius segélyszállítmányok akadálytalan és folyamatos bejutását a Gázai övezetbe, a nemzetközi sajtó számára pedig tegyék lehetővé, hogy a helyszínen követhesse az eseményeket. (MTI)
Az izraeli erők csütörtökön megölték a Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik, Gázai övezetbeli magas rangú vezetőjét. Az izraeli hadsereg szóvivőjének a közlését a Hamász televíziója is megerősítette.
A szóvivő arról számolt be, hogy a hadsereg és az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét egységei a légierő bevonásával csapást mértek arra a házra, amelyben Szájid Szijjám, a Gázai övezetbeli Hamász-kormány belügyminisztere rejtőzött. "A célpontot eltaláltuk" - közölte.
A Gáza várostól északra lévő ház Szijjám fivéréé, Ijádé volt, és a támadás idején egy harmadik személy is épületben tartózkodott.
Palesztin orvosi források azt közölték, hogy ketten haltak meg a támadásban és az egyik áldozat Ijád Szijjám volt, a másik holttestet eddig nem azonosították. Nem sokkal később a Hamász televíziója is megerősítette Szijjám halálhírét.
(MTI)
Az ENSZ-közgyűlés elnöke azzal vádolta Izraelt, hogy gázai övezeti offenzívája során megsérti a nemzetközi jogot.
Miguel d,Escoto Brockmann a közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén az Izrael által elkövetett jogsértések között említette a kollektív büntetést, az erő aránytalan alkalmazását, valamint polgári célpontok - köztük (lakó)házak, mecsetek és iskolák - elleni támadásokat.
A csütörtökön huszadik napjába lépett offenzíva következtében már több mint ezer palesztin vesztette életét.
(MTI)
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szerint a jelenlegi gázai harcok bebizonyították: elképzelhetetlen Izrael további léte a térségben.
Ahmadinezsád csütörtöki teheráni sajtókonferenciáján kifejtette: a gázai harcok mindenki számára "nagy leckét jelentenek", és bizonyítják a "cionista rezsim teljes vereségét és kétségbeesését".
"Még a megszálló rendszer hívei és vezetői számára is világossá vált, hogy a cionista rezsim léte a régióban nem fenntartható" - mondta az iráni államfő, aki kijelentéseiben sosem használja az "Izrael" szót a zsidó állam megnevezésére.
(MTI)
A Gázai övezetben zajló fegyveres harcok minél előbbi befejezéséért, a békéért tüntettek civil szervezetek csütörtök délután Budapesten az izraeli nagykövetség előtt.
A Humanista Mozgalom által szervezett demonstráción félszázan vettek részt. A béketüntetést szervező csoport szóvivője, Szigeti Balázs azt mondta: azért jöttek, hogy tisztelegjenek azok előtt az izraeli fiatalok előtt, akik nemet mondtak a behívóra, és azok előtt a palesztin fiatalok előtt, akik vállalva a következményeket, ki merték mondani hazájukban: a Hamász hagyjon fel a rakétatámadásokkal.
Tamás Gáspár Miklós, az Európai Feminista Kezdeményezés tagjaként azt mondta: a II. világháború óta "emberirtó háborúk" tucatjaira került sor, ma is ártatlan emberek halnak meg, gyermekek pusztulnak el, mert olyan rendszer uralkodik a világon, amely különbséget tesz ember és ember között.
(MTI)
Palesztin becslések szerint legkevesebb 1,4 milliárd dolláros kárt okozott a palesztin gazdaságnak az izraeli hadsereg offenzívája a Gázai övezetben. A palesztin statisztikai hivatal pénteki közlése szerint az offenzíva kezdete, december 27-e óta az izraeli hadsereg légi, tengeri és szárazföldi támadásaiban mintegy 20 ezer lakóházban keletkeztek károk, és 4 ezer lakás teljesen megsemmisült. Ideiglenes szálláson helyeztek el közel 26 ezer gázai lakost, mert lakhatatlanná vált otthonuk. Középületek semmisültek meg, beleértve 18 iskolát és egyetemi létesítményt. A közutakban és hidakban is keletkeztek károk, megrongálódott az elektromos-, a víz- és a csatornahálózat.
A statisztikai hivatal csaknem egymilliárd dollárra teszi az újjáépítési költségeket, és emellett a háború napi 420 ezer dolláros bevételkiesés jelent. A költségek ennél jóval magasabbak lehetnek, ha folytatódnak a harcok. A gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint a majd három hete tartó offenzívának eddig legalább 1105 halálos áldozata volt a palesztin oldalon, a sebesültek száma 5100-ra rúg. Palesztin emberi jogi szervezetek szerint az áldozatok közül 700-en civilek voltak. (MTI)
Ali Babacan török külügyminiszter elítélte Izraelt, amiért figyelmen kívül hagyja a nemzetközi közösség felhívásait a gázai hadműveletek leállítására. Babacan szerint Izrael nem tudná folytatni hadműveleteit, "ha nem támogatnák bizonyos külső erők". Szerinte az izraeli hatóságok egy sor ország közvetlen támogatását élvezik, és gyakorlatilag megtorpedózzák az ENSZ Biztonsági Tanács határozatát.
A külügyminiszter szerint a török diplomácia intenzív tárgyalásokat folytat a térség jelentős országaival - közöttük Szíriával és Egyiptommal - a gázai tűzszünet elérése, illetve a gázai határátkelők megnyitása végett. Törökország tevékenyebb szerepvállalását a Hamász iszlamista palesztin szervezet is szorgalmazza, és egyetért azzal, hogy török megfigyelők érkezzenek az Egyiptom és az övezet határán fekvő rafahi határátkelőre. (MTI)
A szíriai elnök arra szólította fel az arab államokat az Arab Liga értekezletén, hogy szakítsák meg a kapcsolataikat a zsidó állammal, és zárják be izraeli nagykövetségeiket. Basár el-Aszad nem említette név szerint a címzetteket. Azt mondta, a gázai tűzszünetet célzó "arab kezdeményezés halott". Ezzel egyértelműen Egyiptom javaslatára utalt.
Izrael Egyiptommal, Jordániával és Mauritániával áll diplomáciai viszonyban, míg Katarral kereskedelmi képviselet útján tart fenn kapcsolatokat. (MTI)