További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Hajnali rajtaütés a tüntetők sajtóközpontján
|
Az olasz rendőrség vasárnap éjfél után rajtaütésszerűen megszállta a globalizációellenes csoportokat tömörítő Genova Szociális Fórum genovai sajtóközpontját. Szemtanúk szerint a rendőrök üvöltve, az ajtókat bezúzva nyomultak be az épületbe, amelynek alagsori tornatermét egy 50 ágyas hálóvá alakították át.
Az akcióban a GSF szerint mintegy negyvenen megsebesültek. A rendőrség szerint mintegy tíz sérültje volt a hajnali akciónak, a többi kórházba vitt ember még korábban, a tüntetések alatt sérült meg.
A szervezők szerint a rendőrök az összecsapásokról készített filmek és fotók után kutattak, a rendőrség ezzel szemben azt jelentette be, hogy vasrudakat, késeket, tompa, nehéz tárgyakat és fekete pólókat foglaltak le.
Szombaton is folytatódtak az összecsapások
Szombaton a Genova Szociális Fórum szervezésében csaknem 200 ezren vonultak az utcára. Jelentések szerint a résztvevők nagy része békésen demonstrált, de egy körülbelül kétezres radikális csoport több helyen is megpróbálta áttörni a kordont. A Black Block csoporthoz tartozó anarchisták, a "fehér köpenyesek" és a radikális kommunisták botokkal, utcakövekkel és benzinespalackok támadtak a rendőrökre, akik könnygázzal és vízágyúkkal válaszoltak. Legalább 93-an megsérültek, köztük 8 rendőr, és 36 embert letartóztattak.
Újabb halálos áldozat is van: egy negyvenhárom éves, a tüntetésre induló nőt az olasz-francia határon elütött egy gépkocsi.
A Nyolcak elítélték a pénteki randalírozást
A hét legfejlettebb ipari hatalom plusz Oroszország vezetői nyilatkozatban ítélték el a pénteki genovai eseményeket, melyben egy ember meghalt, és több százan megsebesültek. A Nyolcak kijelentették, hogy tiszteletben tartják az emberek jogát a békés demonstrációhoz, de hangsúlyozták, hogy "életbevágóan fontos, hogy a világ demokratikusan megválasztott vezetői zavartalanul vitathassák meg a világ egészét érintő kérdéseket". A vezetők kijelentették, hogy a "tüntetők kisebbsége" által elkövetett erőszakos cselekmények ellenére folytatják a csúcstalálkozót.
Carlo Ciampi olasz elnök szerint azért különösen szomorúak a pénteki események, mert éppen erre a G8-csúcsra hívták meg első ízben a fejlődő országok több képviselőjét is. Jacques Chirac francia elnök azonban azt mondta, hogy "egy 100-150 ezres tüntetésnek kell, hogy legyen valami valós oka".
A lövés előtti pillanatok Fotó: Indymedia.org |
Vizsgálat indul a lelőtt tüntető ügyében
A hatóságok hivatalos vizsgálatot kezdeményeztek annak a fiatal férfinek az ügyében, akit a péntek délutáni összecsapásokban egy csendőr fejbe lőtt. Az olasz belügyminiszter azt nyilatkozta, hogy az illető valószínűleg szorongatott helyzetben, sérülten, pánikból használta fegyverét. A csendőr ellen megindult a vádeljárás emberölés miatt. Az áldozatnak egyébként már korábban is meggyűlt a baja a hatóságokkal, egy radikális punk csoporthoz tartozott.
A péntek déltől késő estig tartó utcai harcokban több mint százan megsebesültek, egy tüntető és egy rendőr állapota súlyos, életveszélyes. A hatóságok legalább hetven embert letartóztattak. Helyszíni jelentések szerint a genovai utcakép leginkább egy háborús övezetre emlékeztetett: felszedett utcakövek, lángoló barrikádok, bezúzott ablakok és felfordított kocsik közt vívtak elhúzódó harcot a rendőrök és az anarchisták. A szélsőségesek egyébként nem tudtak átjutni a vezetőket őrző négy méter magas acélkordonon.