További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
|
A sokszínű, -célú és fajtájú szervezet véleménye röviden összefoglalható. Vélekedésük szerint a jelenlegi gazdasági globalizáció a gazdag országokat szolgálja, egyre vagyonosabbá teszi őket, miközben a fejlődő országok nem vagy alig profitálnak csak belőle, még jobban lemaradnak, sőt rabszolgasorba süllyednek. Eközben tönkremegy a környezet, sérülnek az emberi jogok, lokális válságok robbanhatnak ki a transznacionális vállalatok tevékenysége folytán. A folyamatot szerintük irányító szervezetek - a Világkereskedelmi Szervezet (WTO), a Világbank, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - pedig antidemokratikusak, nem elszámoltathatóak, és mélyzsebű uraik érdekeit szolgálják ki - vélik. Radikálisabbjaik szerint a kapitalizmus úgy ahogy van rossz, és el kellene törölni. Szabadkereskedelemmel és neoliberalizmussal bolondított fajtáját végképp.
A Greenpeace a környezetvédelemre fektet hangsúlyt |
|
Annak ellenére, hogy az ágálók elképzelései, javaslatai gyakran gyermetegen naivak, butaság elhessegetni a jelenséget. A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) legutóbbi, seattle-i tárgyalási fordulója jórészt azért fulladt kudarcba, mert kétszázezer ember jólszervezett tömege változtatta lángoló pokollá a várost, és ki kellett rendelni a hadsereget. Másrészt a globalizációellenes csoportok tevékenysége sokkal összetettebb és szélesebb, mint utcakő-hajigálás a Világbank ülései alatt. A nyilvánosság óriási fegyver egy olyan korban, amikor több embert lehet elérni, nagyobb tömeghez lehet szólni, mint valaha, és az image: minden. Hosszú listája van a reformoknak, amelyeket nemzetközi pénzintézetek vezettek be, a felgöngyölített koszos ügyeknek, amelyek végére az image-ükre oly kényes transznacionális vállalatok tettek pontot globálisan operáló, kampányokat szervező szervezetek miatt.
Kicsiny keménymag Magyarországon
A magyar globalizációellenes szervezkedések főként, de nem kizárólagosan, különféle zöldcsoportokból nőttek ki - fejtette ki az Indexnek Fidrich Róbert, a Zöld Pók Hálózat tagja. Fidrich - vagy Fidusz, ahogy a hálón ismerik - évek óta szinte mással sem foglalkozik, csak ezzel a témával. Beszámolója globalizációkritikus csoportocskák egész hálózatát tárja fel, bár siet hozzátenni: a rendszeresen dolgozó keménymag mindössze néhány tucat fő. Fórumokat szerveznek, ahol a kérdéskör általános szakértői és közgazdászok szólalnak fel, és elemzéseket, újságokat adnak ki a jelenséget boncolgatandó. A szerveződések szakmai, tehát agitációval kevésbé foglakozó oldala, nem komolytalan: például a CEE Bankwatch Network, ami kelet- és közép-európai szerveződéseket fog össze, nem számít pehelysúlyúnak a nemzetközi porondon sem. Fidrich aláhúzza: érvénytelennek tartják a hagyományos jobb-bal spektrumot a csoportok jellemzésére; a szerveződések közt az anarchistáktól a MIÉP-en át mindenki megtalálható. Fidrich progresszívként jellemzi bolyukat, és úgy vélekedik: a témáról szóló vita lassan-lassan kezd beszivárogni a mainstreambe is. *
* Az aktivistával készült interjút később teljes terjedelmében közöljük.