Hitegettek, nem ígértek
Az Egyesült Államok ugyan ígéretet tett a javak - arany, ezüst, ezerkétszáz festmény, háromezer perzsaszőnyeg, stb. - visszaszolgáltatására, ám azok később kézen-közön eltűntek. A megmaradt készleteket tulajdonjogilag azonosíthatatlannak minősítették s szétosztották, illetve elárverezték.
A holokauszt túlélői és örököseik 2001 májusában indítottak pert javaik visszaszerzésére. A washingtoni kormány most a kereset elutasítását indítványozta. Indítványában az igazságügyi minisztérium nem tér ki a periratban részletesen tárgyalt fosztogatásokra, csak "néhány rekvirált családi vagyontárgy" elvesztését ismeri el. Az indítvány szerint a kártalanítást a magyar kormány korábban kétszer is vállalta, az esemény maga pedig túl régen történt ahhoz, hogy pontosan meg lehessen állapítani az igények jogosságát.
Tagadták a létezését
A károsultakat képviselő egyik ügyvéd, Sam Dubin a New York Timesnak nyilatkozva érzéketlenséggel vádolta az amerikai kormányt. Az ügyvéd szerint az igazságügyi minisztérium olyan érveket használ, amit más ország esetében saját maga is elítél. Az amerikai kormány viszonya az aranyvonathoz korábban is visszás volt, 1999-ig még a létezését is tagadták. Egy kongresszusi vizsgálat azonban feltárta, hogy a vonat tényleg létezett, és hogy a javakat amerikai katonatisztek fosztogatták.