További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Tony Blair brit miniszterelnök hangoztatta, hogy a svéd elnökség féléve alatt a tárgyalásokon nagy haladás történt s ezért fontos lenne olyan biztató jelzést adni a jelölteknek, ami túlmegy a nizzai csúcs határozatán. Az elnökség dolgozik most egy ilyen, minden résztvevő számára elfogadható formulán. Az ír kormányfő azt ígérte, hogy országa tartani igyekszik magát a ratifikálás időrendjéhez, de most, a népszavazás kudarca után egy megfontolási időszakot tart szükségesnek Írországban.
|
Joschka Fischer német külügyminiszter is elismerően beszélt a svéd elnökség teljesítményéről a csatlakozási tárgyalások felgyorsításában, és egyetértett azzal, hogy a csúcsnak erős, jelentős jelzést kell adnia a tagjelölt országoknak, hogy az ír népszavazási kudarc nem lassíthatja le a csatlakozás folyamatát. Ugyanakkor nem látott szükségesnek a nizzai határozaton túlmenő biztatást vagy vállalást, rámutatva, hogy az ősszel esedékes országjelentések után lehet csak világosabban látni, hogy mely országok hol tartanak a felkészülésben. A cél továbbra is az, hogy az erre érettek már részt vehessenek a 2004-es európai parlamenti választáson.
Jacques Chirac francia elnök kiemelte, hogy a tagjelölteknek világosan érzékeltetni kell, hogy a bővítés az ír népszavazás után is az EU prioritása marad, és ez visszafordíthatatlan. A várható dátum a tárgyalások és a felkészülés függvénye, de a legfelkészültebbek már részt vehetnek a 2004-es európai parlamenti választáson. Lionel Jospin miniszterelnök még tovább ment ennél. Szóvivője szerint a legfelkészültebb tagjelöltek a nizzai szerződés és csatlakozási szerződésük parlamenti megerősítésének esetleges késlekedése ellenére már a ratifikáció előtt részt vehetnek a választáson. A csatlakozási céldátumot viszont határozottan elvetette, mert ez szerinte csak arra vezetne, hogy elmossa a különbségeket a pályázók között, és olyan