Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerdán közölte, hogy kész részt venni békefenntartó rendezésben a két szakadár grúziai tartományban és segíteni a béketárgyalások megszervezését.
(MTI)
A grúz kormány állítása szerint az ország hadserege sikeresen megvédte a Kodori-szorost, az Abházia felől érkező támadástól. (Abházia Dél-Oszétiához hasonlóan orosz támogatással nyilvánította ki elszakadását Grúziától, a 90-es évek elején.) Abházia területét eddig elkerülte a háború, de 9 ezer orosz katonát vontak ott össze és a szakadár területről több támadási is érte a Grúziához tartozó Kodori-szorost. A szorosnak stratégiai jelentősége van, ez a terület köti össze Grúziát Abháziával.
Az abház hadügyminiszter szerint nem igaz, hogy visszaverték csapataikat a grúzok. Szerinte az abházok az összes hegyi utat és ösvényt lezárták a grúzok elől, és a grúz katonák a szoros magasabban fekvő területein rekedtek. (MTI)
Az Abháziába vezényelt orosz katonák parancsnoka felszólította a tartomány határában lévő grúz katonákat, hogy tegyék le a fegyvert. Szergej Csaban, az Abháziában állomásozó orosz erők vezetője közölte: "az összes szükséges kényszerítő eszközt" bevetik, ha a grúzok nem tesznek eleget az ultimátumnak.
Grúzia azonnal elutasította a felszólítást, és belügyi szóvivője útján közölte, hogy nem teszik le a fegyvert.
Az ultimátum két órája lejárt.
(MTI)Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese azt mondta, hogy az orosz csapatok az 1992-es grúz - dél-oszét határig nyomulnak előre, Grúzia belső területein nem terveznek hadműveleteket. Cáfolta, hogy Tbiliszi repülőterét, vagy más polgári célpontokat támadtak volna Grúzia belső részein.
A grúz tűzszüneti felhívásra azért nem reagáltak, mert azt a grúz kormány csak a sajtóban vetette fel, hivatalos dokumentumot és pontos feltételeket nem adtak. Figyelmeztetett, hogy Abházia partjainál megsemmisítenek minden betörni készülő légi- vagy vízi járművet, és példaként hozta fel a vasárnap elsüllyesztett grúz hadihajót.
Nogovicin információi szerint a grúzok oldalán külföldiek is harcolnak. (MTI)
Lengyelország azt javasolta, hogy EU-s csapatok vonuljanak be Dél-Oszétiába és Abháziába békefenntartónak, mert az orosz békefenntartókban nem lehet megbízni. Varsó kész lenne csapatokat küldeni a térségbe. Lech Kaczynski lengyel elnök vasárnap nyújtott be egy rendezési tervet a grúziai válság megoldására Nicolas Sarkozynek, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Franciaország államfőjének. A terv kidolgozásában Lengyelország, a három balti állam és Ukrajna vett részt.
Lengyelország, Litvánia, Lettország és Észtország államfői közös nyilatkozatban ítélték el szombaton az orosz fegyveres erők fellépését "a szuverén és független grúz állam ellen", és felszólították a NATO-t és az Európai Uniót, hogy "megfelelően reagáljanak", szálljanak szembe "az imperialista és revizionista politika terjedésével Európa keleti részében". (MTI)
A grúz külügyminiszter-helyettes megvádolta Moszkvát, hogy újra létre akar hozni egy modern Szovjetuniót. "Meg kell akadályozni, hogy Oroszország elfoglalja Grúziát, egy európai országot. A XXI. század elején az oroszok újra létre akarnak hozni egy modern Szovjetuniót" - állította Giga Bokerija a Le Monde című francia újság hétfői számában megjelent interjúban. "Oroszország számára a tét egyáltalán nem Dél-Oszétia vagy Abházia, hanem sokkal inkább Grúzia, egy független és szuverén állam létezése a déli határánál" - tette hozzá.
A grúz miniszterhelyettes visszautasította az etnikai tisztogatás vádját, amellyel Oroszország illette a tbiliszi kormányt a grúz katonai beavatkozás után a szakadár Dél-Oszétiában. "Ezek a vádak a propaganda körébe tartoznak. Kétségtelenül, sajnos, vannak civil áldozatai hadseregünk és a lázadók közötti tűzharcnak, de a pontos számukat nem ismerjük" - jelentette ki Bokerija. (MTI)
Minden tárgyalás lehetetlen a jelenlegi grúz kormánnyal, jelentette ki a szakadár abház köztársaság elnöke. Szergej Bagaps egy Párizsban megjelenő interjúban tette a kijelentést. Hozzátette, hogy még ha megváltozna is a grúz kormány, akkor sem lehetne szó tárgyalásról a Kodori-szoros problémájának megoldására indított abház katonai művelet befejezése előtt. A francia hírügynökség előzetest közölt hétfőn a nyilatkozatból, amelyet a Russia Intelligence című, független elemző és információs hírlevél francia változatának adott a szakadár terület elnöke.
A Kodori-szoros a Kodori folyó völgye a Kaukázus hegyláncai között, Abházia területén, húsz kilométernyire a szakadár terület fővárosától, Szuhumitól. "A Kodori-szoros Abházia része, amelyet megszállva tartanak a grúz erők" - állította Bagaps az interjúban. (MTI)
A NATO brüsszeli székhelyére látogat kedden Jekatyerina Tkeselasvili grúz külügyminiszter, jelentette be az atlanti védelmi szervezet szóvivője. A diplomácia irányítója a tagországok nagyköveteinek tanácsával, illetve az azt irányító Jaap De Hoop Scheffer főtitkárral találkozik. A nemzetközi erőfeszítések fokozását jelzi az is, hogy az Európai Unió francia elnöksége megerősítette, szerdán ugyancsak Brüsszelben rendkívüli találkozót tartanak az EU-tagországok külügyminiszterei. Elképzelhető, hogy Tkeselasvili asszony arra a megbeszélésre is meghívást kap.
Az EU és a NATO is megszólalt már a múlt héten Dél-Oszétiában kirobbant fegyveres konfliktus ügyében, azonnali fegyvernyugvásra és a tárgyalásos megoldás keresésére szólítva fel. De Hoop Scheffer NATO-főtitkár bírálta a katonai erő aránytalan mértékű használatát is. (MTI)
Oroszország soha nem lesz a kaukázusi helyzet passzív megfigyelője, figyelmeztetett hétfőn Dmitrij Medvegyev orosz elnök. Felszólította a Nyugatot, hogy ne kövesse el ismét a tragédiához vezető müncheni egyezmény hibáját azzal, hogy békülékenynek mutatkozik az agresszorral szemben.
Medvegyev az 1938. szeptember 29-én aláírt német-olasz-francia-brit egyezményre utalt, amely lehetővé tette Csehszlovákia szudétanémetek lakta területeinek Németországhoz csatolását. A Hitlerrel szembeni békülékenységi politika miatt Franciaországot és Nagy-Britanniát marasztalták el.
Oroszország mindent el fog követni, hogy normalizálja a helyzetet Dél-Oszétiában, tette hozzá az orosz elnök az egyik hazai televíziós állomáson elhangzott nyilatkozatában. Medvegyev pártolta azt az elképzelést is, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) missziót működtessen Dél-Oszétia területén. (MTI)
Orosz csapatok Abházia felől benyomultak hétfőn csaknem 40 kilométer mélységben grúz területre, Szenaki városába, közölte a grúz belügyminisztérum szóvivője. Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy orosz haderők grúz területre léptek Szenaki közelében. A város azon a biztonsági sávon kívül fekszik, amely a szakadár Abházia és Grúzia többi része közti de facto határ mentén húzódik. (MTI)