Dél-Oszétia már azelőtt kiszakadt Grúziából, hogy az függetlenné vált volna. 1992-re orosz támogatással de facto függetlenné is vált. 2004-ig béke volt, de akkor, az előző évben hatalomra került nyugatbarát grúz kormány kísérletet tett a szakadár területeken zajló csempészet megfékezésére. A szakadár államocska a grúz-orosz viszály középpontjába került, Grúzia folyton orosz beavatkozástól rettegett. Most, hogy a világ az olimpiával van elfoglalva, a grúz vezetés elérkezettnek látta az időt a szakadár terület megszállására.
A grúz rendőrség arra készül, hogy csütörtökön járőröket indítson a Dél-Oszétia határához közel eső Gori városba, ahonnan távozik az orosz katonaság, jelentették be szerda este Tbilisziben.
"Úgy tűnik, hogy az oroszok politikai döntést hoztak Gori kiürítéséről. A katonai parancsnokság biztosított, hogy holnap (csütörtökön) elhagyják a várost" - mondta Alekszandr Lomaja, a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára.
(MTI)
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerdán közölte, hogy kész részt venni békefenntartó rendezésben a két szakadár grúziai tartományban és segíteni a béketárgyalások megszervezését.
(MTI)
Megkezdték a kivonulást Gori grúz városból az orosz csapatok, közölte csütörtökön a kaukázusi ország belügyminisztériuma. Az orosz haderő távoztával a grúz erők veszik át az ellenőrzést a város felett.