További Külföld cikkek
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos baleset történt Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
- Több mint harmincan meghaltak és száznál többen eltűntek egy kongói kompbalesetben
Kereskedelmi szabályozás és szabadalmak védik az AIDS-gyógyszereket
Az Oxfam becslése szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez |
A Világkereskedelmi Szervezet szabályzata egyébként elvileg lehetővé tenné a szabadalom megsértését (vagyis a szerek másolását) "nemzeti szükséghelyzet" esetén, Thabo Mbeki dél-afrikai elnök azonban erre nem hajlandó. Mbeki korábban több vitatott kijelentést tett a betegségről, és eltartott egy ideig, míg kormánya ráébredt a helyzet súlyosságára.
Piárkatasztrófa fenyegeti a gyógyszergyártókat
Egy kormányszóvivő a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy remény van rá, hogy a multik visszavonják a keresetet. Az elmúlt egy év piárszempontból rémálom volt a gyógyszergyártók számára: több tekintélyes civil szervezet vádolta meg a vállalatokat, hogy fontosabb számukra a profit, mint az emberek élete, és a kampány rendkívül nagy sajtónyilvánosságot kapott. A gyógyszergyártók ugyan tavaly ajánlatot tettek több afrikai országnak AIDS-gyógyszerek kedvezményes árusítására, de a felkínált ár még mindig több mint háromszorosa a másolt termékének.
Egy februári Oxfam-jelentés szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez. Az ENSZ felmérése szerint a Szaharától délre eső területeken több mint 25 millió ember HIV-fertőzött.