Ma választ Berlin
További Külföld hírek cikkek
- Parancsnoki hiba és pénzhiány miatt süllyedt el az argentin tengeralattjáró
- Bagdadban robbantott az Iszlám Állam, tizenketten meghaltak
- Füst miatt kiürítettek egy gépet Houstonban
- 600 bevándorlóval borult fel egy hajó Egyiptomnál, legalább 29 halott
- Véletlenül felrobbantotta magát 24 tálib iszlamista Afganisztánban
Vasárnap reggel pontosan nyolc órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek, és megkezdődtek a tartományi parlamenti választások Berlinben. A 3,46 milliós német főváros önálló tartománynak számít. A vasárnapi szavazáson mintegy 2,5 millióan járulhatnak az urnák elé, hogy megválasszák az új helyi parlamentet, azaz a képviselőházat.
A választásoknak emellett jelentős országos tétje is van. Az előrejelzések szerint újabb kudarc fenyegeti a félidejéhez érkezett szövetségi kormánykoalíciót alkotó konzervatívokat és liberálisokat, miközben újabb német tartományban folytatódhat a Bundestagban ellenzékben lévő szociáldemokraták és a Zöldek előretörése.
A vasárnapi szavazással lezárul az idei "szuperválasztási" esztendő, amelynek során - a berlinit megelőzően - hat németországi tartományban rendeztek törvényhozási választásokat. A korábbi szavazások szinte kivétel nélkül az Angela Merkel kancellár vezette kormánykoalíció pártjai - a konzervatív CDU és a liberális FDP - jelentős visszaesését eredményezték.
A felmérések szerint az eddigi irányzat Berlinben is folytatódik majd. A német fővárost csaknem 10 éve a szociáldemokratákból és a reformkommunista Baloldal pártjából álló koalíció irányítja. Az utóbbi annak idején még az egykori keletnémet kommunista utódpártként - PDS néven - lépett kormányzati szövetségre az SPD-vel, azóta azonban - nevet is váltva - országossá vált.
A közvélemény-kutatások szerint az eddigi "vörös-vörös" koalíciót a szociáldemokraták és a Zöldek szövetsége válthatja fel. Várható, hogy Berlinben is veszít népszerűségéből a szenátusban ellenzékben lévő CDU, és nagy a valószínűsége annak, hogy a szabad demokrata FDP kiesik a helyi törvényhozásból. A liberálisok számára szakértők szerint külön kudarcot jelenthet, hogy helyét a parlamentben - történelmet írva - a többnyire fiatalokból álló, az információ és az internet szabadságáért küzdő, 2006-ban alakult Német Kalózpárt foglalhatja el.
A helyi szociáldemokraták vezetője és egyben nyerő embere az 57 éves Klaus Wowereit, aki egy évtizede Berlin kormányzó polgármestere. Wowereit volt az első német politikus, aki homoszexualitását nyíltan felvállalta.
A polgármester a német főváros csillagászati, 65 milliárd eurót megközelítő adósságai ellenére változatlanul rendkívül népszerű. Erre utal, hogy a 2013-as országos választások előtt a szociáldemokraták lehetséges kancellárjelöltjeként említik.
A kampány főbb kérdéseiben - munkahely-teremtés, oktatás és integráció - alig különbözött a pártok álláspontja. Egyedül a belbiztonság okozott némi izgalmat, különös tekintettel az elmúlt hetekben felerősödött autógyújtogatási hullámra.
Szakértők szerint a választók hangulatát - akárcsak a korábbi tartományi szavazásokon - jelentősen befolyásolják az országos problémák, különös tekintettel az euró - illetve elsősorban Görögország - megmentését célzó pénzügyi mentőcsomagokban való német részvételre. Ez utóbbit a lakosság nagy többsége ellenzi, ami nem kedvez a kormánykoalíciót alkotó konzervatívok és liberálisok választási esélyeinek.
A szavazóhelyiségeket este 18 órakor zárják. Az első televíziós előrejelzések rögtön ezt követően várhatók.