További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
"Az USA ráerőszakolta akaratát a nemzetek közösségére"
Mohamed Abdullah Ahmed Sati Duri nagykövet rámutatott, hogy az egyhangúlag elfogadott 1441-es számú határozattal az Egyesült Államok ráerőszakolta akaratát a nemzetek közösségére. A diplomata nagyon borúlátóan ítéli meg a kialakult helyzetet, hozzátette ugyanakkor, hogy nem tudja megmondani, elfogadja-e az iraki vezetés a határozatot.
|
Irak néhány napon belül választ ad az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki határozatára - közölte szombaton a hivatalos iraki hírügynökség, az INA. "Bár a Biztonsági Tanács által hozott 1441-es számú határozat rossz és igazságtalan, Irak vezetése higgadtan tanulmányozza azt, és a következő napokban megfelelő választ ad" - közölte az iraki hírügynökség, hivatalos forrásokra hivatkozva.
A Szaddám Huszein elnök egyik fia, Udaj által birtokolt Bábel című napilap szombaton azt írta, hogy az iraki elnök nem fog okot szolgáltatni az Egyesült Államoknak a katonai támadáshoz. "Iraknak nincs mit titkolnia és tárt karokkal várja az ENSZ leszerelési ellenőreit" - fűzi hozzá a Bábel.
Washington minden ellenséges lépést a BT-határozat megsértésének tartana
Donald Rumsfeld |
Kiemelte: Iraknak nem érdeke, hogy fenyegesse vagy ellenséges módon lépjen fel az ENSZ határozatait megvalósító külföldi fegyverszakértők és repülőgépek ellen. Ezzel a kijelentéssel sejteni engedte, hogy Washington a légi tilalmi zónákban járőröző repülőgépek elleni támadást is a BT határozatának megsértéseként értékelné. Jelezte azonban, hogy ennek a kérdésnek az eldöntése George W. Bush amerikai elnökre és Biztonsági Tanácsra tartozik.
Az iraki ellenzék készen áll
Rumsfeld kételyeit fejezte ki az iránt, hogy Bagdad végrehajtja az 1441-es számú BT-határozatot, amely ad "egy utolsó lehetőséget" Iraknak tömegpusztító fegyvereinek leszerelésére. Közölte, hogy Washington az iraki ellenzékkel is dolgozik, és a Szaddám Huszein iraki elnök megdöntését követő jövőről gondolkozik.
Colin Powell amerikai külügyminiszter a libanoni televízióban és az al-Dzsazíra arab nyelvű hírtelevízióban péntek éjjel sugárzott interjújában kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem akar háborút Irakkal, de fenntartja magának a jogot a Bagdad elleni fellépésre, ha a Biztonsági Tanács kudarcot vall. Hangsúlyozta, hogy a BT pénteki határozatát nem a háború előjátékának kell tekinteni, hiszen Washington is az iraki válság békés megoldását akarja.