További Külföld cikkek
Az ENSZ várna még
George W. Bush amerikai elnök szerint: "Mivel Szaddám Huszein iraki elnök már nincs hatalmon, itt az ideje, hogy az Irakot több mint 12 éve sújtó gazdasági szankciókat feloldják". A Fehér Ház tervei szerint hamarosan vissza kell állítani a normál kereskedelmi gyakorlatot, és meg kell szüntetni az "Olajat élelmiszerért programot". A program keretein belül Irak csak élelmiszert és az alap ellátáshoz szükséges anyagokat vásárolhatta meg az olajért kapott pénzen.
|
Moszkva még várna
Moszkva az ENSZ képviselőihez hasonlóan várna a szankciók eltörésével. Ennek oka az lehet, hogy Oroszország fél attólé a lehetőségtől, hogy a világpiacon szabadon megjelenik az iraki kőolaj. Orosz gazdasági elemzők nem zárják ki, hogy a kőolaj ára a hordónkénti 15 dollár alá esik, ami komoly nehézségeket, pesszimistább megfigyelők szerint az 1998-as pénzügyi válsághoz hasonló megrázkódtatást okozhat az utóbbi időben dinamikusan fejlődő, de még mindig törékeny orosz gazdaságnak. Amerikai és iraki ellenzéki jelzések alapján mindemellett Oroszország várhatóan elveszíti azokat a több tízmilliárd dollár értékű szerződéseket, amelyeket még Szaddám Huszein iraki elnök rendszerével kötöttek, illetve vettek tervbe orosz vállalatok és az állam.
Európa együttműködne
|
Az Európai Unió vezetői pillanatnyilag is Athénban tárgyalnak, többek között a háború utáni Irak helyzetének rendezéséről. Párizsban a napokban rendezendő megbeszélésükön szakértők azt próbálják felmérni, hogy mekkora károkat okozott az Irakban folyó fosztogatás, és hogyan lehetne visszaszerezni az eltulajdonított nemzeti kincseket. A BT szerint arra is megoldást kell találni, hogy az iraki orvosokat és betegeket végre visszaengedjék a kórházakba.
Visszatérő ellenzékiek
A száműzött politikusok közül Ahmed Csalabi, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője tért vissza elsőként Szaddám Husszein bukása óta. Az iraki síiták vezetője, Abdel Aziz Hakim is 23 évi távollét után a hazatérés mellett döntött. A nagyobb városokba tömegesen térnek vissza a háború elől korábban vidékre menekült lakosok. A Nemzetközi Vöröskereszt mérnökei megjavították az egyik létfontosságú vízmű berendezéseit Bagdadban, amely egymillió ember vízellátását biztosítja.