Beindult az iráni diplomácia

2007.08.14. 20:29
Az iráni elnök két héten belül találkozik Irak, Afganisztán, Oroszország és Kína vezetőivel. Amerika nem örül.

Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök augusztus első felében egymás után tart látványos és fontos találkozókat. Egyszerre növeli országa befolyását a véráztatta szomszédoknál, és keres erős szövetségeseket. Kedden éppen Afganisztánba érkezett, ahol az USA által támogatott Hamid Karzai elnök is fogadta. Míg néhány napja Bush amerikai elnök arról beszélt, hogy Irán afganisztáni térnyerése veszélyes, addig Karzai azt mondta, hogy Irán segítsége sokat jelent Afganisztánnak. Irán régebben a tálibok ellen harcoló afganisztáni erőket támogatta, majd informális segítséget nyújtott Amerikának a tálib kormány 2004-es megdöntésekor. Iránban kétmillió afgán menekült él, akik közül százezret a közelmúltban visszatoloncoltak Afganisztánba. Ahmadinezsád 125 millió dollárnyi segélyt ajánlott fel mostani útján a kabuli kormánynak. Az együttműködés jelzi, hogy Irán egyre többet tesz azért, hogy a régió meghatározó erejévé váljon, szemben az amerikai befolyással.

Múlt szerdán az iráni elnök az iraki kormányfőt fogadta Teheránban. Az amerikaiakkal szintén együttműködő al-Máliki látogatása sem tett jó benyomást az amerikaiakra. Az USA szerint egyértelmű, hogy Irán fegyverezte fel a síita felkelőket Irakban. Több Közel-kelettel foglalkozó szakértő is egyetért abban, hogy az afganisztáni és iraki háborúk igazi nyertese a két ország között elhelyezkedő Irán, amely komoly befolyásra tehet szert a régióban. A Hezbollah fő támogatójaként a tavalyi izraeli-libanoni háborúban is kulcsszerepe volt Iránnak.

Ahmadinezsád Kabulból Türkmenisztánba majd Kirgíziába utazik. A volt szovjet tagköztársaságok vezetőin kívül a kirgiz fővárosban találkozik majd az orosz és a kínai elnökökkel is, a Sanghaji Együttműködési Szervezet nevű Közép-ázsiai szövetség csúcstalálkozóján.