Utcára tették az izraeli elnököt

2007.01.31. 11:33
Mose Kacav izraeli elnök ideiglenes felfüggesztése után néhány nappal kiköltözött az elnöki rezidenciáról. Döntését az indokolhatja, hogy Menahem Mazuz legfőbb ügyész nem látja biztosítottnak, hogy az államfő nem befolyásolja az elnöki hivatalban dolgozók tanúvallomásait. Kacav egyik vádlója például jelenleg is a hivatal egyik munkatársa.

Mose Kacav izraeli elnök kedd este kiköltözött a jeruzsálemi elnöki rezidenciáról, ami azt jelenti, hogy felfüggesztése miatt hosszabb ideig nem tervezi a visszatérést hivatalába, írja a Jerusalem Post. Kacav az utóbbi hat és fél évben volt lakója a rezidenciának. Hétfőn már elbúcsúzott a személyzettől és összecsomagolta személyes tárgyait.

Kacav azután kezdte meg a költözködést, hogy Menahem Mazuz legfőbb ügyész kedden kijelentette, nem egyezik a törvény céljaival, hogy az elnöki posztról való ideiglenes felfüggesztés idején Kacav továbbra is a rezidencia lakója maradjon.

Mazuz elsősorban azért emelt kifogást, mert az egyik nő, aki Kacavot vádolja, továbbra is az elnöki hivatalban dolgozik, derült ki abból a levélből, melyet a legfőbb ügyész a knesszet jogi tanácsadójának, Nurit Elsteinnek írt. Várható továbbá, hogy az elnöki hivatal több munkatársát is tanúként hallgatják ki az ügyben, így Mazuz el akarja kerülni, hogy Kacav befolyásolja a vallomásokat, amire az ügyészség szerint korábban volt már példa.


Mose Kacav

Mazuz a múlt héten közölte, vádemelést javasol Kacav ellen összesen 14 vádpontban, melyek közt megtalálható a nemi erőszak, szexuális zaklatás és a hatalommal való visszaélés. Kacav ezután jelentette be, alkalmatlannak tartja magát feladatai ellátására, kérését a knesszet házbizottsága elfogadta, és három hónapra szabadságolta őt. Az időtartamot lerövidítheti, ha Kacav meghallgatása pont erre az időszakra esik, az alapján dől el ugyanis, hogy vádat emelnek-e ellene.

Kacav felfüggesztésének idejére az elnöki feladatokat ügyvezető államfőként az addigi házelnök, Dalia Icik vette át. Izrael történelmében ez az első eset, hogy nő tölti be az elnöki pozíciót.