További Külföld cikkek
-
A Hamász elutasította Izrael tűzszüneti ajánlatát, megnyílhat a pokol kapuja
- A Trump-kormányzat megtiltaná a külföldi hallgatók felvételét a Harvard Egyetemre
- Amerikai légicsapás Jemenben, legalább 38-an meghaltak
- Kétoldalú védelmi együttműködést kötött az Egyesült Államok és Magyarország
- A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről terjesztettek elő törvényjavaslatot Szlovéniában
![]() |
Az erdőtűz frontvonaláról visszatérő katonák Idaho államban Egyelőre reménytelen a küzdelem |
Ezen a héten több mint 500 katonát vezérel a térségbe az amerikai hadsereg, hogy csatlakozzanak a már a területen állomásozó 1200 fős gyalogsági egységhez, akik - úgy tűnik, egyelőre reménytelenül - küzdenek a nyugati államokban egyre terjedő lángok ellen. Az oltásban résztvevő szakemberek szerint 16 tűzfészket már felszámoltak a katonai erőkkel kiegészített mentőalakulatok, de így is még 18 nagy kiterjedésű erdőtűz pusztít a területen. Az oltást nehezíti a naponta feltámadó erős és száraz szél, amely újra lángra lobbantja a már eloltott területeket, és a tűz újabb erdősávokat is felperzsel.
Pat McKelvey, a nyugat-montanai Bolgett tűzoltóparancsnoka a CNN-nek nyilatkozva így fogalmazott: "Ha az ember felmegy egy magaslati pontra és körbenéz, minden irányban tüzet, füstöt és lángoló erdőket lát. Ilyen még soha nem fordult elő Montanában".
A tűz államhatárokat nem ismerve terjed. A Montanával szomszédos Idaho kormányzója szerint: ,,Minden éjjel 40-50 új riasztást kap az állami parancsnokság. Ezek nagy részét lokalizálják a szakemberek, de amelyiket nem sikerül idejekorán eloltani, az rohamos gyorsasággal terjed." A halálos áldozatok száma az érintett államokban tíz fölé emelkedett keddre virradóra. Idahoban már eddig is több száz embert kellett kilakoltatni otthonából. Az Egyesült Államokban becslések szerint csaknem 20 ezer ember dolgozik a lángok megfékezésén.
Spanyolország is birkózik a lángokkal
![]() |
A lángoló Cap de Creus nemzeti park Spanyolországban Minden irányban tűz, füst és lángoló erdők |
A mentésben a spanyol szakembereket francia kollégáik segítették, akik speciális repülőgépekkel szálltak a tűzfészkek fölé, és vízbombákkal próbálták visszaszorítani a lángokat. Az eddigi felmérések szerint több tucat hektárnyi fenyő- és eukaliptuszerdő vált a lángok martalékává.
Indiában özönvíz pusztít
|

Ebben az országban is a hadsereg próbálkozik az emberek és állatok mentésével, de a kitelepítés itt lényegesen nagyobb lakossági ellenállásba ütközik, mint az USA-ban. "Az emberek nem akarják hátrahagyni állataikat. Olyan ez, mintha arra kérnénk őket, hogy hagyják veszni a gyermeküket" - magyarázta meg a sajátos indiai hozzáállást a CNN kérdésére Atiish Chandra, az árvíz sújtotta Bihar tartomány egyik kerületi mentési parancsnoka. Az elhagyott területeken szinte azonnal megjelennek a fosztogató bandák, akik csónakokkal járnak az elöntött falvakban, és mindent összeszednek, amit a menekülő lakosság nem tudott magával vinni. Járványveszély és éhínség is fenyeget a térségben" - tette hozzá a parancsnok.
Több százan kényszerültek otthonaik elhagyására a Himalája déli részén, Buthanban is. A királyság állami sajtóforrása szerint több mint negyven ember tűnt el a hét elején, miután egy földcsuszamlás miatt kiöntött a Barsha nevű folyó, és sártenger borította el Pashaka iparvárost.