Bűnbanda védi a kenyai kormányt?
Maina Kiai, az Emberjogi Nemzeti Bizottság igazgatója szerdán azzal állt a nyilvánosság elé, hogy ismét megjelent a kikuju törzsbeliekből álló, Mungiki nevű banda, amely áldozatai lefejezésével vált hírhedtté. A kormány szóvivője azonban indulatosan tagadta a vádat. "Ha van bizonyíték a Mungiki feltűnésére, akkor álljon vele elő - de gondoskodjon arról, hogy az alapos legyen -, különben fogja be a száját" - mondta Kiaira utalva.
Meg nem erősített jelentések szerint a Mungiki tagjai a zavargások kezdete óta rendszeresen megtámadnak más törzsbelieket Nairobi nyomornegyedeiben, miközben más népcsoportbeliek kikujukat is nagy számban öltek meg. Megfigyelők szerint a bandát már régóta kikuju politikusok manipulálják. A Mungiki először akkor tűnt fel, amikor az 1992 és 1997 közötti etnikai erőszakcselekményekben kalendzsin törzsbeli bandák kegyetlenkedtek, százak - főleg kikujuk - haltak meg, és ezrek hagyták el földjüket. Akkor a kalendzsin törzsbeli Daniel arap Moi volt az elnök.
Az emberjogi szervezet szerint a rendőrség tavaly lecsapott a Mungikira, mert a banda brutális támadásaival félelemben tartotta az ország középső részének lakosságát, és elképzelhető, hogy a rendőrök akár ötszáz tagot is megöltek. A rendőrség tagadja ezt. Kiai azt állítja, hogy a kormány most háborítatlanságot ajánlott fel a Mungikinak arra az esetre, ha megvédik a kikujukat az elnökválasztási győzelmet magának követelő Raila Odinga ellenzéki vezető híveitől.
Kiai arra kéri a nyugati országokat, hogy ne adjanak beutazási engedélyt a Kibaki-kormány tagjainak, de az ellenzéki vezetőknek se, mert szerinte csak így lehet rákényszeríteni őket a megegyezésre és a válság megoldására. John Kufuor ghánai államfő, az Afrikai Unió soros elnöke - aki kedden közvetítő misszióra érkezett Kenyába - szerdán találkozott Mwai Kibaki elnökkel, majd Odingával, és további megbeszéléseket tervez mindkettejükkel. A tárgyalások esetleges eredményeiről egyik fél sem nyilatkozott a megbeszélések után.