Közel húsz százalékkal növeli katonai kiadásait Kína

2007.03.04. 13:47
Egyre nagyobb mértékben növeli katonai kiadásait Kína, jelentette az AP. A törvényhozás szóvivője szerint a pénzből csak a béreket emelnének, és a védelmet erősítenék.

Kína 17,8 százalékkal növeli katonai kiadásait 2007-ben, jelentette be vasárnap az állami törvényhozás egyik szóvivője. Az ország több mint egy évtizede hasonló ütemben emeli védelmi kötségvetését, amivel Washingtonban és Kína egyes szomszédainál is nyugtalanságot okoz.

A riadalmat fokozza, hogy Csiang En-csu szóvivő bejelentésében Tajvan elnökét is megvádolta azzal, hogy a szigetet a formális függetlenség irányába vezeti. Tajvan függetlenedése ellen Kína, ahogy már korábban jelezte, katonai úton is fellépne.

Csak a védelmet erősítenék

Az összesen 44,94 milliárd dolláros katonai költségvetést a szóvivő szerint elsősorban a bérek emelésére, lakhatási támogatásokra, és a fegyverállomány korszerűsítésére költenék, hogy az ország "védelmének hatékonyságát növeljék".

"Kína elkötelezett a békés fejlődés mellett, és nem áll sem módjában, sem szándékában, hogy fegyverkezési versenybe kezdjen. Kína nem jelent veszélyt semelyik más országra" - tette hozzá Csiang En-csu.

Átláthatatlan a világ legnépesebb hadserege

Kína 2,3 milliós létszámú hadserege a legnépesebb a világon, és tavaly az előző évhez képest 14,7 százalékkal növelte védelmi költségvetését. A Pentagon szerint az ország katonai kiadásai jóval magasabbak annál, mint ami a nyilvánosságra hozott adatokban szerepel, mert azok nem tartalmazzák például az újonnan vásárolt fegyvereket.

A törvényhozás szóvivője szerint viszont Kína katonai kiadásai "szerények" ahhoz képest, amennyit Nagy-Britannia, Franciaország, Japán vagy az Egyesült Államok ugyanerre a célra költ. W. Bush a 2006 október 1-én indult költségvetési évre például 532,8 milliárd dolláros védelmi költségvetést hagyott jóvá.

Űrháborús eszközök

Januárban Kína egy Föld-közeli műhold kilövésével keltett nemzetközi feszültséget. Ezzel az ország bebizonyította, hogy képes kémműholdak hatástalanítására, és nagy lépést tett annak kivédésére, hogy az Egyesült Államok hadserege beavatkozhasson Tajvan védelmében, ha Kína erőszakkal próbálná meghódítani a szakadár szigetországot.