Tiltakozás Kína ankarai követsége előtt

2008.08.08. 16:33
Több ezren tüntettek Kína ellen Európában és Ázsiában. Ankarában egy férfi felgyújtotta magát, Újdelhiben, Londonban, Brüsszelben, Berlinben és Párizsban több ezren demonstráltak.

Több száz ujgur tüntető vonult pénteken Kína ankarai nagykövetsége elé a Kínában uralkodó emberi jogi helyzet elleni tiltakozásul, nem sokkal a pekingi olimpia megnyitója előtt. Az épület előtt az egyik demonstráló benzint locsolt a ruhájára és felgyújtotta magát.

A tüntetők Kína-ellenes jelszavakat skandáltak, amikor a férfi a tömeg élére rohant, és "Éljen soká Turkesztán!" felkiáltással lángba borította magát. A közelében álló tüntetők egy takaró és egy poroltó segítségével hamar eloltották a lángokat. A 30 éves férfi arca és kezei égtek meg.

A törökkel rokon nyelvet beszélő ujgurok nagyobb autonómiát követelnek a Kína északnyugati részén található, muzulmán többségű Hszincsiang-Ujgur autonóm terület (Xinjiang Uygur Zizhiqu) számára. Egyes ujgur csoportok arra törekszenek, hogy Kelet-Turkesztánban önálló államot hozzanak létre.

Szintén röviddel az olimpiai megnyitó előtt legalább 150, indiai száműzetésben élő tibeti szerzetes tüntetett Újdelhiben a kínai nagykövetség előtt. A buddhista szerzetesek megpróbálták elbontani az épület körül még márciusban felállított kordonokat és szögesdrótkerítéseket, ám a rendőrség hamar véget vetett a megmozdulásnak és őrizetbe vette a tüntetőket.

Londonban 300-an tiltakoztak Tibet kínai elnyomása ellen vörös fejkendőt viselve, amelyre a "meggyilkolt" szót írták. Brüsszelben is vörös kendőkben tiltakozott kétszáz aktivista. Berlinben néhány tucatnyian vonultak fel, Párizsban viszont több százan vonultak a kínai nagykövetség elé. Az RSF kétszáz támogatója az olimpiai öt karikát bilincsekként ábrázoló zászlóval vonult a Champs Elysées-ről a kínai nagykövetség elé. Csatlakozott hozzájuk az a két-háromszáz tüntető is, akik az Eiffel-torony közelében tiltakoztak.

A francia hatóság korábban betiltott minden demonstrációt a kínai nagykövetség közelében, hogy megelőzzék az olimpiai láng párizsi útját kísérő "erőszakos zavargásokat". A Riporterek Határok Nélkül azonban bírósághoz fordult, és péntek reggel a bírák feloldották a tiltást.

Hongkongban korábban egy brit férfit tartóztatott le a rendőrség, miután a 33 éves Matt Pearce helyi idő szerint reggel nyolc órakor felmászott a Tsing Ma Híd középső, több mint kétszáz méter magas pilonjának egyik keresztgerendájára - ló jelmezben és egy gitárral a kezében. A férfi két vörös, emberi jogokat és demokráciát követelő, valamint elnyomás ellenes transzparenst lógatott le a pilonról.