Több száz ujgur tüntető vonult pénteken Kína ankarai nagykövetsége elé a Kínában uralkodó emberi jogi helyzet elleni tiltakozásul, nem sokkal a pekingi olimpia megnyitója előtt. Az épület előtt az egyik demonstráló benzint locsolt a ruhájára és felgyújtotta magát.
A tüntetők Kína-ellenes jelszavakat skandáltak, amikor a férfi a tömeg élére rohant, és "Éljen soká Turkesztán!" felkiáltással lángba borította magát. A közelében álló tüntetők egy takaró és egy poroltó segítségével hamar eloltották a lángokat. A 30 éves férfi arca és kezei égtek meg.
A törökkel rokon nyelvet beszélő ujgurok nagyobb autonómiát követelnek a Kína északnyugati részén található, muzulmán többségű Hszincsiang-Ujgur autonóm terület (Xinjiang Uygur Zizhiqu) számára. Egyes ujgur csoportok arra törekszenek, hogy Kelet-Turkesztánban önálló államot hozzanak létre.
Szintén röviddel az olimpiai megnyitó előtt legalább 150, indiai száműzetésben élő tibeti szerzetes tüntetett Újdelhiben a kínai nagykövetség előtt. A buddhista szerzetesek megpróbálták elbontani az épület körül még márciusban felállított kordonokat és szögesdrótkerítéseket, ám a rendőrség hamar véget vetett a megmozdulásnak és őrizetbe vette a tüntetőket.
Londonban 300-an tiltakoztak Tibet kínai elnyomása ellen vörös fejkendőt viselve, amelyre a "meggyilkolt" szót írták. Brüsszelben is vörös kendőkben tiltakozott kétszáz aktivista. Berlinben néhány tucatnyian vonultak fel, Párizsban viszont több százan vonultak a kínai nagykövetség elé. Az RSF kétszáz támogatója az olimpiai öt karikát bilincsekként ábrázoló zászlóval vonult a Champs Elysées-ről a kínai nagykövetség elé. Csatlakozott hozzájuk az a két-háromszáz tüntető is, akik az Eiffel-torony közelében tiltakoztak.
A francia hatóság korábban betiltott minden demonstrációt a kínai nagykövetség közelében, hogy megelőzzék az olimpiai láng párizsi útját kísérő "erőszakos zavargásokat". A Riporterek Határok Nélkül azonban bírósághoz fordult, és péntek reggel a bírák feloldották a tiltást.
Hongkongban korábban egy brit férfit tartóztatott le a rendőrség, miután a 33 éves Matt Pearce helyi idő szerint reggel nyolc órakor felmászott a Tsing Ma Híd középső, több mint kétszáz méter magas pilonjának egyik keresztgerendájára - ló jelmezben és egy gitárral a kezében. A férfi két vörös, emberi jogokat és demokráciát követelő, valamint elnyomás ellenes transzparenst lógatott le a pilonról.