További Külföld cikkek
- Volt egy sokkal durvább forgatókönyve is Izraelnek a csipogók felrobbantásához
- A kereskedelmi háborúnak csak vesztesei vannak – Kanada, Mexikó és Kína válasza a Trump-féle vámokra
- Ukrajna újjáépítéséről is tárgyalt Orbán Viktor és Giorgia Meloni Rómában
- Tarjányi Péter: Zelenszkij, ha jól lavírozik, maga mellé állíthatja a republikánusokat
- Agyonlőtték a legnagyobb amerikai egészségbiztosítási cég vezérigazgatóját
Koidzumi japán kormányfő környezetvédelmi minisztere húzódozása ellenére azt mondta, hogy Japán szeretné, ha a kiotói megállapodás 2002-re hatályba lépne, de ehhez "nagyobb rugalmasságot" vár el európai partnereitől.
|
Japán kedden - Ausztráliával és Kanadával együtt - olyan javaslatot terjesztette elő, melynek értelmében erőteljesebben figyelembe vennék az erdőségek széndioxid-elnyelő hatását, vagy gyakorlatilag kisebb mértékben kellene csökkenteniük valódi üvegházgáz-kibocsátásukat. Klímaszakértők azonban arra figyelmeztettek, hogy a kiotói egyezmény már így is túl sok ilyen engedményt tartalmaz, és a további "puhítás" teljesen értelmetlenné tenné.
"Ha a japán kormány nem ratifikálja az egyezményt, a klímaváltozás elleni fellépés esélye elvész" - mondta a Föld Barátai nevű zöldszervezet szóvivője. "Japán nem érti az ügy sürgősségét."
Bush offenzívában
George W. Bush amerikai elnök még hétfőn este ismét kijelentette, hogy nem támogatja a kiotói egyezmény szellemét, mert szerinte az igazságtalan, kijelentései tudományosan nem megalapozottak, és ártana az amerikai gazdaságnak is. Bush közölte, hogy továbbra is nyitott a tárgyalásra.
A hatékonyság a kulcsszó
Az elnök érvelését cáfolta a Természetvédelmi Világalap (WWF), rámutatva arra, hogy a szennyező hőerőművek bezárása nem feltétlenül okozna kárt az amerikai gazdaságnak, hiszen az alternatív energiaforrások használata takarékossághoz és nagyobb hatékonysághoz vezethet. A Föld Barátai nevű szervezet hasonló tartalmú tanulmányt tett közzé: felmérésük szerint az atomenergia használata nem feltétlenül oldja meg a problémákat, mert a nukleáris energiát használó országok energiafogyasztása általában igen kevéssé hatékony. Sok atomenergiára támaszkodó ország a legnagyobb széndioxid-kibocsátók közt van.