További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
George W. Bush |
A kiotói egyezmény szerint az Egyesült Államoknak az 1990-es gázkibocsátás szintjéhez képest 7,2 százalékkal kellene csökkenteni az emissziót. Amerika felelős az összes károsanyag-kibocsátás negyedéért (!).
|
A világ környezetvédő szervezeteinek és környezetvédelemért felelős politikusainak körében felháborodást keltett az amerikai elhatározás. Bob Brown ausztáliai zöld szenátor a környezetvédelem mélypontjának nevezte Bush elhatározását. Az ausztráliai környezetvédelmi miniszter, Robert Hill szerint a kiotói egyezmény nem működik Amerika nélkül.
John Gummer, aki Nagy-Britannia környezetvédelmi minisztere volt a kiotói egyezmény megszerkesztésének évében, úgy véli: Bush elnök nem is tudja, kijelentésével mennyit ártott országa nemzetközi kapcsolatainak. Szerinte a gazdag országok azért lettek gazdagok, mert szabadon szennyezhették a levegőt. A szegény országoktól nem lehet megvonni a fejlődés lehetőségét a gázemisszió korlátozásával.
Az Európai Tanács elnöke, Romano Prodi erősen bírálta George W. Bush-t mondván, "ha valaki a világ vezetője akar lenni, akkor annak kell tudni vigyázni az egész Földre, és nem csak az amerikai gazdaságra".
Sikertelenségre ítélve
Az Európai Unió környezetvédelmi miniszterei a hétvégén találkoztak a svéd Kiruna városban, ahol arról határoztak, hogy országaik továbbra is támogatják a kiotói egyezményt, még az amerikai pártfogás hiányában is. Az EU magas rangú küldöttséget meneszt majd Washingtonba, hogy a Bush-adminisztrációt az egyezmény támogatásáról és ratifikálásáról győzzék meg - határozták el. A "meggyőzés" hatékonyságáról azonban nincsenek biztató előjelek, miután múlt év novemberében Hágában pont azért ért véget eredménytelenül a zöldtárgyalások újabb fordulója, mert az Egyesült Államok és Európa képtelen volt egymással megegyezni.