Kenyában legkevesebb 600 ember vesztette életét azokban a zavargásokban, amelyek a december végi elnökválasztások után törtek ki, állította hétfőn két magas rangú rendőr az AFP francia hírügynökségnek. Sok holttest még az összecsapások színhelyén fekszik, ezért történhetett, hogy még hétfőn reggel is 370-re tették az áldozatok számát, a kormány hivatalos felmérése szerint pedig legkevesebb 486-an haltak meg a zavargásokban.
A december 27-i elnökválasztást a hivatalban lévő Mwai Kibaki nyerte. Az eredményt azonban megkérdőjelezte egy másik nagy törzshöz tartozó fő vetélytárs, Raila Odinga, aki kinevezte magát a nép elnökének. Kibaki nemzeti egységkormány alakítását javasolta, azonban Odinga ragaszkodott hozzá, hogy az elnöknek le kell mondania - azóta tartanak az etnikai színezetű összecsapások Kenyában, amely eddig Afrika egyik legstabilabb és legbékésebb országa volt.
Ugyanakkor a kiélezett helyzetben előrelépést jelenthet, hogy Odinga hétfőn közölte: lefújta a tervezett tüntetéseket, miután beindulni látszik a közvetítési folyamat, amely az elnökválasztás után kialakult politikai válság megoldását célozza. "Biztosítottak bennünket arról, hogy hamarosan beindulhat a közvetítési folyamat" - mondta Odinga, miután találkozott a válság rendezéséről Nairobiban tárgyaló amerikai külügyi államtitkár-helyettessel, Jendayi Frazerrel. A tervezett ellenzéki megmozdulások lemondását korábban a kelet-afrikai ország kormánya többször is szorgalmazta.