Még egy rakétát kilőttek Észak-Koreában
További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
A dél-koreai hírszerzés tudomása szerint Észak-Korea tíz, különböző típusú rakétával hajtott végre kísérleteket szerdán. Japán elítélő határozatot tervez beterjeszteni az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén.
Kilőtték a legveszélyesebbet?
Nevül elhallgatását kérő dél-koreai hírszerzési vezetők közölték, hogy Észak-Korea Scud típusú rövid hatótávolságú és Rodong típusú közép hatótávolságú rakétákat, valamint egy hosszú hatótávolságú Taepodong-2-t tesztelt. Több rakéta a Koreai-félsziget és Japán között húzódó japán-tengerbe csapódott be. Az amerikai védelmi minisztérium és a Fehér Ház eddig hat észak-koreai rakéta kilövését erősítette meg.
A Taepodong-2 nevű, új fejlesztésű rakéta állítólag képes arra, hogy elérje Alaszkát. Ez a rakéta röviddel a fellövés után valamilyen hiba miatt belezuhant a Japán tengerbe, de az is lehet, hogy valamilyen védelmi rendszer blokkolta.
Dél-Korea elítélte a rakétakísérleteket, és felszólította Phenjant, hogy hagyjon fel a provokatív tettekkel és térjen vissza az atomfegyverprogramjáról folyó hatoldalú tárgyalásokhoz. Aszo Taro japán külügyminiszter közölte, hogy Tokió nagyon nagy valószínűséggel gazdasági szankciókkal sújtja Észak-Koreát, és kéri az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását.
Tokió készül
Jean-Marc de la Sabliere, a BT soros elnökségét ellátó Franciaország ENSZ-nagykövete már megkapta azt a levelet, amelyben japán kollégája, Osima Kenzo a BT összehívását kérte. A testület szerdán reggel zárt ülésen vitatja meg az észak-koreai rakétakísérletek ügyét. Egy névtelenséget kérő ENSZ-diplomata szerint Tokió elítélő határozatot készül előterjeszteni Phenjan ellen a testületben.
Eközben az Észak-Amerika légterét ellenőrző és biztonságáért felelős Észak-amerikai Egyesített Légvédelmi Parancsnokság (NORAD) egyik szóvivője pontosította azt a hírt, hogy emelték a riadókészültség szintjét. Elmondta, hogy a Cheyenne hegységben lévő légitámaszponton - ahol a NORAD és az amerikai erők északi parancsnoksága működik - két hete emelték a közepes fenyegetettséget jelző szintnél valamivel magasabb Bravo-Plus fokozatra a biztonsági készültséget. Ez nem befolyásolja a NORAD és a parancsnokság műveleteit.
Phenjan szuverenitási kérdésnek tekinti
Szuverenitási kérdésnek tekinti a rakétakísérleteket Észak-Korea - így nyilatkozott szerdán japán újságírók előtt Phenjanban az észak-koreai külügyminisztérium egyik tisztségviselője. A diplomata leszögezte: "A rakéták kilövéséről hozott döntés a mi szuverén jogunk és senkinek sincsen joga megmondani nekünk, hogy ez jó-e vagy rossz".
Észak-Korea a 90-es években amerikai olajszállítások fejében elviekben leállította atomprogramját, de titokban folytatta a kísérleteket. Amikor Bush kormánya a titkos kísérletekre hivatkozva felmondta a korábbi energiaellátási megállapodást, Phenjan nyilvános kardcsörtetésbe kezdett és nyíltan felvállalta rakétafejlesztési programját. A rakétakísérletek sem többek egyelőre kardcsörtetésnél, az elviekben az Egyesült Államokat is elérő rakéták és az, hogy a nyugati titkosszolgálatok szerint Észak-Korea 3-5 atomfegyver előállításához szükséges polutóniummal rendelkezik - de bombával nem - elviekben erősíthetik az atomprogram felfüggesztéséről szóló hatoldalú tárgyalásokon az északiak pozícióit.
Erre szükségük is lehet, mivel - szemben az iráni atomválság ügyével - Észak-Korea kérdésében teljes az egyetértés a világ nagyhatalmai között. Igaz, a nagyhatalmaknak jóval kevesebb bevethető eszközük van a hosszú évtizedek óta teljes elszigeteltségben élő országgal, amit embargóval lehetetlen fenyegetni, hiszen eleve nincsenek kereskedelmi kapcsolatai a világgal.