Még a télen új ország születhet Európában
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Az Európai Unió diplomatái hétfőn közölték, nem állnak távol az egységes álláspont kialakításától Koszovó jövőjéről, írja a BBC. Az uniós külügyminiszterek Brüsszelben tárgyaltak, az ENSZ döntése értelmében ugyanis december 10-én zárultak le hivatalosan a Belgrád és Pristina közti tárgyalások. A felek között az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok közvetített.
Szerbia széleskörű autonómiát kínált Koszovónak, Pristina azonban a függetlenségen kívül másról hallani sem akar. A tárgyalásokon a felek nem mozdultak el álláspontjuktól. A tartomány névleg Szerbia része, ám 1999 óta ENSZ fennhatóság alatt áll.
A minisztereket is arról tájékoztatta az EU különmegbízottja, Wolfgang Ischinger, hogy eredménytelennek bizonyultak a diplomáciai erőfeszítések. Négy hónapos intenzív tárgyalások után sem sikerült megállapodni.
Nem akarnak precedenst teremteni
Az EU elfogadja a realitást, nem az a kérdés, hogy független lesz-e a jelenleg nemzetközi irányítás alatt álló, de névleg Szerbiához tartozó tartomány, legfeljebb a kikiáltás módja és időpontja bizonytalan. A tagországok ugyanakkor megosztottak abban, hogy elismerjék-e Koszovó függetlenségét.
Oroszország is ellenzi Koszovó függetlenségét, az egyoldalú kikiáltás veszélyeire hívta fel a figyelmet. Szergej Lavrov külügyminiszter szerint ez láncreakciót indítana el a Balkánon és máshol a világban. Koszovó függetlenségét azonban támogatja az Egyesült Államok és számos Európai ország is.
Ciprus egyedüliként az ENSZ Biztonsági Tanácsától vár határozatot a függetlenség kinyilvánításáról, írja Reuters. Görögország, Szlovákia és Spanyolország is attól tartanak, hogy Koszovó elszakadása precedenst teremthet a szeparatista mozgalmak számára.
Szerbia a hágai Nemzetközi Bírósághoz akar fordulni, ha a tartomány januárban függetlenné nyilvánítja magát, és ezt a nyugati országok is elismerik, jelentette be hétfőn Boris Tadic szerb elnök.
Előkészítették az állásfoglalást
A külügyminiszterek előkészítették az EU hivatalos állásfoglalását, amit a pénteki csúcstalálkozón fogadnak el. Ez kimondja, hogy a jelenlegi állapot elfogadhatatlan, vagyis rendezni kell a tartomány jogi státusát, amely a Szerbiából való kiválást jelenti. Egyben felhívja a koszovói albánokat és a szerbeket, hogy tartózkodjanak mindenfajta erőszaktól.
A dokumentum megállapítja, hogy a tartomány jogállásának rendezése nem teremthet precedenst, vagyis nem szolgálhat referenciaként más elszakadási törekvések legitimálásához. Az utalás igyekszik megelőzni, hogy másutt, például Boszniában felerősödjön a szeparatista törekvés. Ott a boszniai szerbek fenyegetőznek kiválásukkal, ha Koszovót elismeri a nemzetközi közösség.
Összecsapásoktól tartanak
Az uniós külügyminiszterek igyekeznek megakadályozni, hogy a koszovói vezetés egyoldalúan kikiáltsa a tartomány függetlenségét, mert szerintük annak nemzetközi egyeztetés keretében kell megtörténnie, és az Európai Unió felügyelete alatt. Ez lényegében egy korlátozott függetlenséggel ér fel.
Közös érdek - vélik a külügyminiszterek - hogy a szerb elnökválasztásig, amelynek második fordulója várhatóan február elején lesz - semmi olyan ne történjen, amelyet Belgrádban provokációnak tekinthetnek és a szélsőséges erők malmára hajtaná a vizet.
A NATO is attól tart, hogy összecsapások lehetnek a szerbek és az albánok között, ezért 16 ezer fős csapatot állomásoztat a térségben.
Május előtt elszakadnának
Közben Skender Hyseni, a Koszovó státusáról folyó albán tárgyalócsoport szóvivője kijelentette, azonnali tárgyalásokat kezd a koszovói vezetés nemzetközi partnereivel a tartomány függetlenségéről. Hozzátette, Pristina egyeztetni akar arról, hogy milyen módon szakadhat el, „aminek ténye nem kérdés, csak az időpontja”, idézte a BBC. „Koszovó ennek eldöntését saját ügyének tekinti, de bizonyára még május előtt meg fog történni” – tette hozzá.
A koszovói miniszterelnök arra sürgette az Európai Uniót, hogy minél előbb döntsön a tartomány jövőjéről. Agim Ceku szerint várhatóan a jövő év elején kiáltják ki Koszovó függetlenségét. A politikus azt mondta: "Szerbiának igenis van választása: vagy velünk együtt indul a jövő felé, vagy pedig egyedül fordul vissza a múltba".
Szintén hétfőn Pristinában több ezer tüntető követelte a tartomány függetlenségének kikiáltását. A demonstrálók főleg egyetemisták voltak, akik Amerikát éltető, egységre fölszólító transzparenseket vittek. "A függetlenség az egyetlen lehetőség" - volt olvasható az egyik táblán, de volt olyan tüntető is, aki "Szerbia, örökké a pokol tüzén égj!" feliratot vitt magával. A délben kezdődött tüntetés incidens nélkül fejeződött be Pristinában.