Kossuth tömeggyilkos volt egy román bíró szerint
További Külföld cikkek
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
- Ketten meghaltak az osztrák Alpokban egy lavinában
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
Veszélyezteti az Avram Iancu Egyesület létét és tevékenységét, illetve sérti a nemzeti önérzetet a marosvásárhelyi Kossuth Lajos utca névadására vonatkozó, tavalyi helyi tanácsi határozat – ismerteti az erdélyi Krónika Simona Pojar bírónő ítéletének indoklását. A szabadságharc vezetőjéről korábban elnevezett utca nevének visszaváltoztatásáért indított perben – az utcanévadás ügye mellett – a bírónő Kossuth Lajos történelmi szerepe fölött is ítélkezett.
Vissza Călăraşilorra
Az érintettekhez nemrégiben kézbesített ítélet szerint a bírónő elfogadta a pert indító Avram Iancu Hazafias Egyesület kifogásait, a tanácsi határozat elvetését Kossuth cselekedeteinek szerinet ellentmondásos voltával indokolva. A felperesek emellett a tavalyi határozatra szavazó tanácsosok felelősségre vonását is kérték a törvényszéktől.
Egyetértett a bírónő azzal, hogy a magyar forradalom kulcsfigurája – aki a perirat szerint negyvenezer erdélyi románt ölt meg és háromszáz parasztházat gyújtott fel – lényegében az emberiesség ellen követett el merényletet. Pojar az ítéletben elrendelte a Kossuth utca nevének Călăraşilor utcára módosítását.
Tudatlan vagy befolyásolták
Az ítélet komoly vihart kavart az erdélyi magyarság köreiben. Kerekes Károly RMDSZ-es parlamenti képviselő, a tanácsosok jogi képviselője a Krónikának nyilatkozva úgy fogalmazott: "Egy bíró, aki így indokolja döntését, vagy nem ismeri a törvényeket, vagy a pert kezdeményezők, azaz a Nagy-Románia Párt, valamint a Vatra Românească szervezet és az Avram Iancu Egyesület befolyása alatt áll és tevékenykedik".
A magyar politikus egyébként még az ítélet megindokolása előtt feljelentette Simona Pojart, mivel a tárgyalásokon a bírónő többször is ironikus kommentárokat fűzött Kossuth Lajos személyéhez. Arról, hogy a Kossuth utca elnevezésről döntőket felelősségre kellene vonni, Kerekes azt mondta: "A logika azt diktálja, hogy vonjuk felelősségre a Tăriceanu-kormányt is, mivel minden évben, március 15-én köszönti a Kossuth által vezetett magyar forradalmat".
Az ítélet egyébként nem végleges, a helyi tanács él a fellebbezés jogával és kérni fogja a másodfokú per áthelyezését. "Nem akarok még egy marosvásárhelyi bírót olyan kellemetlen helyzetbe hozni, hogy törvénytelen döntést hozzon, vagy kitegye magát a nacionalisták nyomásának" – idézte Kerekes szavait a Krónika.