Magyarokat utasítottak ki Kubából

2007.08.08. 18:53
Két külföldön élő magyar utazott tolmácsolni Kubába egy európai politikusokból álló küldöttséggel. A kubai hatóságok szerint apa és lánya visszaéltek a turista vízummal, ezért letartóztatták, majd kiutasították őket az országból.

Letartóztattak és kiutasítottak Kubából két külföldön élő magyart a hétvégén, akik szakértő tolmácsként egy európai politikusokból álló nem hivatalos delegáció tagjai voltak, közölte a küldöttséget vezető Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti frakcióvezetője hazaérkezése után, szerdán, a Ferihegyi repülőtéren.

A liberális politikus beszámolt arról, hogy az apát és lányát péntek hajnalban vitték el szállodai szobájukból, csomagjaikkal együtt. Később kiderült, letartóztatták őket. A vád az volt ellenük, hogy a turista vízummal visszaélve, politikai kapcsolatokat tartottak fenn kubai állampolgárokkal. A két magyar ellen büntetőeljárás nem indult, szombaton elhagyták Kubát.

A rendőrségre kellett menniük

Aznap délután a delegáció tagjait egyenként beidézték a rendőrségre és közölték velük, hogy nem vehetnek részt a vasárnapi Damas de blanco felvonuláson, mert ellenkező esetben letartóztatják és kiutasítják őket az országból, részletezte a történteket a képviselő. Hozzátette, hogy ennek ellenére a delegáció részt vett a minden vasárnap megtartott megmozduláson, amelyen bebörtönzött kubai ellenéki férfiak női hozzátartozói gyűlnek össze csaknem ötvenen.

Kóka János, az SZDSZ elnöke a Napkelte szerda reggeli műsorában elmondta, hogy beszélt telefonon a Kubában lévő Eörsi Mátyással, de nem tudtak nyíltan beszélni, mert tartottak attól, hogy lehallgatják őket.

A leendő elnökkel találkoztak

Eörsi Mátyás elmondta, hogy a Freedom House által szervezett delegáció tagja volt Erik Jurgens holland szocialista, és Andrea Herkel észt kereszténydemokrata képviselő, illetve egy magyar rádiós újságíró is. Az egyhetes út alatt találkoztak a kubai ellenzék jelentős alakjaival.

"Az, amiket mi tapasztaltunk, abszolút alátámasztják, hogy Kubában nagyon súlyos elnyomás zajlik még ma is" - jelentette ki. Véleménye szerint a politikai támogatás mellett a rendszerváltás tapasztalatainak átadásával segíthet Magyarország Kubának.

Megjegyezte, ahol elnyomás van, ott különösen fontos a szolidaritás, a nemzetközi figyelem. "Biztos vagyok abban, hogy a kubai vezetés nem örült ennek a látogatásnak" - jegyezte meg. Eörsi úgy véli, az ellenzékiek között egészen biztosan találkozott Kuba leendő, szabadon választott elnökével is.