Komoly válság a brit Munkáspártban
További Külföld cikkek
-
Magyarország vetett gátat Ukrajna EU-csatlakozási folyamatának, itt a külügy válasza, hogy miért
- Földrengések sorozata rázta meg Dél-Olaszországot, készenlétben állnak a hatóságok
- Amerikai külügyminiszter: a Hamász nem maradhat uralkodó erő Gázában
- A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
Egyre mélyül a Munkáspárt legújabb pártfinanszírozási botránya. Az eredetileg Gordon Brown májusi miniszterelnök-jelölési kampányának finanszírozását vizsgáló nyomozás megállapításai szerint a kormánypárt négy éve játsza ki a saját maga által hozott pártfinanszírozási szabályokat.
A bonyolult, technikai értelemben legális, de a pártfinanszírozás átláthatóságát célzó törvény szellemét feltétlenül sértő ügyről bővebben olvashat eredeti cikkünkben>>
A Guardian értesülései szerint az ügy kulcsszereplője, a pénzét titokban a Munkáspárthoz csurgató David Abrahams jogtanácsosán, John McCarthyn keresztül 2003-ban lépett kapcsolatba a Munkáspárttal. McCarthy aztán a párt ügyvédeivel közösen dolgozta ki a módját, hogy Abrahams személyét titokban tartva tudjon támogatást adni.
A módszer egyszerű volt, strómanok pumpálták a pénzt - összesen 650 000 fontot, azaz 228 millió forintot - a kormánypárt különböző kampányalapjaiba.
McCarthy a Guardian értesülései szerint középvezetői szinten tárgyalt a Munkáspárttal, azaz sokkal többeknek kellett tudniuk a jogilag törvényes, de morálisan kifogásolható ügyről. Nem véletlen, hogy Peter Watt, a párt főtitkára a hétvégén le is mondott posztjáról.
Nem is tehetett mást, hiszen Gordon Brown, aki az eddigi adatok szerint ténylegesen semmit sem tudhatott az ügyről, a botrány kirobbanása után azonnal a szégyenletes és igazolhatatlan szavakkal jellemezte a történteket. Ugyanakkor a pártban többen is elsietettnek tartják nyilatkozatát, mivel ezzel máris bűnösnek vallotta a pártot.
Az új fejlemények hatására egyébként fordulatot vett a párt kommunikációja. Miközben a botrány kirobbanásakor még azzal büszkélkedtek, hogy a visszásságokra saját belső vizsgálatuk hívta fel a figyelmet, most már inkább hallgatnak. A belső vizsgálat vezetője, Lord Whitty egyeztetést kezdett az ügyben nyomozó rendőrökkel. A Guardian értesülései szerint Whittynek "azt mondták" - hogy kik, az nincs részletezve -, hogy ha túl mélyre ás, azzal prejudikálhatja a pártot. Whitty eredetileg karácsonyig nyilvánosságra akarta hozni a jelentését, de a Guardian szerint ebből már nem lesz semmi.
A lap úgy tudja, hogy az ügyben szintén vizsgálódó választási bizottság hamarosan a bírósághoz fordulhat, hogy visszakövetelje a Munkáspárttól az illegálisan megszerzett 650 000 fontot. Az összeget a bírósági döntéstől számított 28 napon belül kéne visszafizetni, ez pedig komolyan megterhelhetné a megtépázott anyagi helyzetű kormánypártot.