További Külföld cikkek
![]() |
Leszek Balcerowiczék kiváltak a koalícióból |
A BBC szerint az UW legfőbb kifogása az, hogy a kormány nehezen haladt az európai uniós csatlakozáshoz szükséges reformokkal. A brit média megemlíti azt is, hogy a gazdasági növekedés ellenére Lengyelországban növekszik a munkanélküliség, s fokozódnak a társadalmi feszültségek.
Marian Krzaklewski, a Szolidaritás Választási Akció (AWS) pártszövetség elnöke azt mondta, hogy az AWS - bár nem rendelkezik többséggel a lengyel parlamentben - egyedül is vállalja a kormányzati felelősséget. Ezzel megerősítette a kétpárti koalíció felbomlását.
A Népszabadság értesülései szerint a koalíciós viták oka az, hogy az AWS-en belüli populista ,,kemény mag" számára elfogadhatatlannak bizonyultak a lengyel sokkterápia atyjaként emlegetett Balczerowicz pénzügyminiszter gazdasági elképzelései.
Az AWS megakadályozta például a válságba jutott mezőgazdaság és a nehézipar átalakítását, valamint az adóreformot. A liberálisok számára az utolsó cseppet az jelentette, hogy Buzek miniszterelnök kormánybiztost helyezett Varsó liberális irányítás alatt álló belvárosi önkormányzata fölé.
![]() |
Jerzy Buzek közölte, hogy az új kormány is elkötelezett híve lesz az európai integrációnak |
A mostani bizonytalan politikai helyzet nyomán akár előrehozott választásokra is sor kerülhet Lengyelországban. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint egyébként a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) áll az első helyen, mögötte messze lemaradva az AWS szerepel. Normális körülmények között a következő parlamenti választásokat 2001 őszén tartanák.
Az UW öt távozó minisztere - Leszek Balcerowicz miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter, Bronislaw Geremek külügyminiszter, Janusz Onyszkiewicz nemzetvédelmi miniszter, Tadeusz Syryjczyk közlekedési miniszter, valamint Hanna Suchocka igazságügy-miniszter - csak addig marad hivatalában, amíg távozásukat Aleksander Kwasniewski államfő jóvá nem hagyja.
Krzaklewski az új miniszterekkel kapcsolatban kijelentette: a kormányfő szakértőket fog jelölni a tisztségekre, nem a pártok ajánlása alapján fog választani.
A Gazeta Wyborcza lengyel lap szerint Balcerowicz pénzügyminiszter helyére az egyik legesélyesebb jelölt Jarosław Bauc. Suchocka igazságügyi miniszter tisztségére Adam Strzembosz személye merült fel. A honvédelem a liberális lap szerint Bronisław Komorowski kezébe kerülhet, Jan Kułakowski pedig külügyminiszterré léphet elő.
Eközben katolikus jobboldali vezetők közölték: "készek egy új, a parlament többségének támogatását élvező kabinet felállításáról egyezkedni". Krzaklewski nem zárta ki annak lehetőségét, hogy ismét tárgyalásokat kezd az UW vezetőivel.
A kétpárti koalíció megmentéséről két hete zajló tárgyalások a költségvetési kiadásokkal kapcsolatos nézeteltéréseken akadtak el, valamint azon, hogy ki legyen a miniszterelnök Jerzy Buzek helyett. Az AWS és az UW több mint egy hete kezdett tárgyalásokat a koalíció megújításáról, s a legvitatottabb kérdés az új kormányfő személye volt. Az AWS már korábban jelezte szándékát, hogy kisebbségben fog kormányozni, amennyiben nem sikerül megtartani a jelenlegi koalíciót.
Jerzy Buzek kedden közölte, hogy az új kormány is elkötelezett híve lesz az európai integrációnak és a lengyel gazdasági élet modernizálásának.
A BBC korábban úgy értesült, hogy maga az AWS elnöke, Krzaklewski miniszterelnöki jelölését javasolta a Szolidaritás Választási Akció, de ezt a liberálisok hevesen ellenezték. Ők úgy gondolják ugyanis, hogy Krzaklewski kormányfői ambícióit csak akkor lehetne kielégíteni, ha lemondana köztársasági elnöki jelöléséről (amit szintén tervez az AWS első embere).
A mostani kormányválság súlyos terhet jelent Lengyelország számára, amely amúgy is nehéz helyzetbe jutott az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon. Egy kisebbségi kormány a parlament foglya lenne, s így hatalomra jutása lelassíthatná és bonyolíthatná a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek a nehéz mezőgazdasági kérdések miatt amúgy is elhúzódással fenyegetnek - írja az MTI.