Partnerséget ajánlana
Blair látogatását több brit politikus és a lockerbie-i merénylet 270 halálos áldozatának rokonai is elítélték. Blair szerint azonban meg kell adni a partnerség lehetőségét minden olyan országnak, ami felhagy a terrorizmussal és a tömegpusztító fegyverek fejlesztésével.
Líbia idén januárban döntött titkos tömegpusztítófegyver-programja feladásáról, vallomása alapján sikerült lebuktatni a világ legkiterjedtebb atomcsempész-hálózatának vezetőjét, a pakisztáni atomtudós Abdul Kadír Hánt.
Katonákat képezhetnek
Blair jelentős segítséget ajánlhat útja során Líbiának mind a nemzetközi szankciók enyhítésében, mind a líbiai haderő kiképzésében. Egyes elképzelések szerint a híres Sandhurst katonai akadémián is képeznének líbiai tiszteket. A brit nagyvállalatok a líbiai piac megnyitásában bíznak.
Korainak tartják
A BBC által megszólaltatott szakértő szerint Blair látogatása kétségtelenül jelentős lépés a "normalizálódás és a megbékélés" irányába. Kérdéses azonban a látogatás időpontjának helyessége. Hasonló véleményen volt a parlament szerdai ülésén Michael Ancram, az ellenzéki konzervatívok elnökhelyettese is.
Nagy-Britannia és Líbia viszonyát több konfliktus is terheli. Líbia a felelőse a 270 ember életét kioltó lockerbie-i merényletért, Kadhafi kormánya támogatta az Ideiglenes IRA-t, az egyik legvéresebb kezű északír terrorszervezetet is. Tisztázatlan továbbá Yvone Fletcher rendőrnő esete is. A feltételezések szerint Fletchert a líbiai követség ablakából lőtték le egy 1984-es tüntetés során, ahol a rendőrnő az épület biztosításán dolgozott.