A magyar megnyerte, a szocialisták túlélték
További Külföld cikkek
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
Nem okozott meglepetést a francia elnökválasztásokon Franciaország Dávid Ibolyája, François Bayrou. Az első fordulót 31,1 százalékos szavazataránnyal Nicolas Sarkozy nyerte, Ségolène Royal 25,8 százalékkal lett a második - azaz pillanatnyilag mégsem fenyegeti széthullás a francia szocialista pártot.
Az első forduló eredményei láttán Royal azok szavazatát kérte, akik úgy gondolják, hogy Franciaországot meg lehet "brutalitás nélkül" reformálni. "Továbbra is a franciák intelligenciájára fogadok, és visszautasítom a félelemkeltés kultúráját" - mondta. Sarkozy a "jó szándékú franciák összefogására" buzdított, és testvéries Franciaországot hirdetett.
Rekordrészvétel, szélsőjobbos bukás
Bayrou 18,6 százalékkal harmadik, Jean-Marie Le Pen 10,5 százalékkal a negyedik helyen végzett. A szélsőjobboldali vezér támogatottságának visszaesését a rekordnak számító 84,77 százalékos választói részvétel okozhatta. "Azt hittem, a franciák elégedetlenek" - kommentálta leszereplését a 79 éves pártvezér, aki valószínűleg utolsó elnökválasztásán vett részt.
A kis jelöltek közül egyedül a szélsőbalos postás, Olivier Besancenot szerzett említésre méltó támogatást, azaz Royalnak bejött a taktikája, amikor együttszavazásra szólította híveit.
A 84,77 százalékoks részvétellel megdőlt V. Köztársaság 1965-ös első elnökválasztásának 84,7%-os rekordja. A tengerentúli francia területeken 25 százalékkal szavaztak többen, mint 2002-ben, amikor minden idők legalacsonyabb részvételi arányával zárult a szavazás. Le Pen az első, 1974-es karikatúra jelöltségét leszámítva most szerepelt a legrosszabbul, majdnem 5%-al kevesebbet szerzett, mint a korábbi indulásai alkalmával.
Sarkónak áll a zászló
Sarkozy előzetesen a kiesők szavazói között is abszolút favoritnak számított, hiszen a két szélsőjobboldali jelölt, Le Pen és Viliers támogatóinak háromnegyede őt választaná Royal-al szemben. Azonban a mai eredmények azt mutatják, hogy a szélsőjobboldali tábor az előzetesen jósolt 17% helyett csupán 12%-ot ért, ezzel pedig Sarkozy legfeljebb 45%-ot érhet el a második körben.
Royal innentől számíthat a legtöbb kieső szélsőbaloldali jelölt támogatására. Legnagyobb problémája azonban abban rejlik, hogy még az összes szélsőbaloldali szavazó sem juttathatná 40% fölé. Három szélsőbaloldali jelölt máris támogatásáról biztosította Royalt, akinek továbbjutása elhallgattatta szocialista párton belüli nagy riválisait, például Laurent Fabiust is, aki szerint sok baloldali szavazó választotta Bayrout az első körben.
A France 2 tévéadó felmérése szerint Sarkozy 54, Royal 46 százalékot szerezhet a választások második fordulójában.
Bayroun múlik
Az első fordulós eredmények ismeretében tehát nagy biztonsággal kijelenthető, hogy Bayrou szavazói fogják eldönteni az elnökválasztás végeredményét. A következő két hétben mindkét talpon maradt jelölt rástartol majd a sok bizonytalant is tömörítő Bayrou táborra, amelynek megszerzésével Royal képes lehet átbillenteni az egyébként nagyon jobbra húzó mérleg nyelvét. Azonban nem lesz könnyű dolga, mivel a felmérések alapján 2/3-uk inkább Sarkozy-t választaná.
Jelenleg úgy tűnik, hogy a szocialista jelöltnek csak akkor van igazi esélye Sarkozy ellen, ha sikerül Bayrou egyébként nem elkötelezett szavazóinak többségét maga mellé állítania. Ezen kívül esetleg megpróbálkozhat az olyan Sarkozy ellenes, de nem baloldali szavazók megszólításával, akik az első körben valamiért nem mentek el szavazni. A 84,5%-os részvételi arány azonban így is elég magas, ezért nem biztos, hogy sikerül további választókat mozgósítani. Ha egyik sem sikerül, akkor azonban egyértelmű vereség vár a szocialistákra.
Az elnökválasztás árnyékában kevés szó esik a június 10-én és 17-én megrendezésre kerülő franciaországi parlamenti választásokról. A szakértők egyetértenek abban, hogy még Sarkozy meggyőző elnöki győzelme esetén sem biztos, hogy jobboldali kormány alakulhat majd. A politikai együttélés nem lenne példa nélküli. Még érdekesebbé teheti a helyzetet Bayrou, aki pártja élén vesztes elnökjelöltként is sikerrel válhat megkerülhetetlen politikai erővé kormányalakítás idején. Bayrou bizony még a következő francia kormány miniszterelnöke is lehet. Ez a lehetőség nagyban befolyásolhatja, hogy kit is fog támogatni a választás második fordulójában.
"A francia politikai élet végérvényesen megváltozott, - mondta nyilatkozatában Bayrou - megszületett a francia közép." A mérsékelt jobboldali jelölt a következő napokban meghallgatja korábbi vetélytársai javaslatait, és ezek figyelembevételével hozza majd meg döntését, arról hogy kit támogat a második fordulóban.