A Lockheed tiltott technológiát adott el Kínának
További Külföld cikkek
- Hatalmas rendőri akció Németországban, lelőttek két embert
- Az amerikai alelnök a vatikáni államtitkárral tárgyalt a nemzetközi helyzetről
- Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán
- Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt
- Salát Gergely: Kína megrendszabályozását el kellene felejteni
![]() |
Titkos rakéta-technológiát adott el Kínának? |
A Lockheed Martin az amerikai hadsereg legnagyobb szállítója - 1999-ben szerződéseinek értéke elérte a 12,7 milliárd dollárt. Most 30 napjuk van, hogy reagáljanak a vádakra, de amennyiben azok beigazolódnak, akkor 15 millió dolláros büntetésre számíthatnak, s akár 3 évre korlátozhatják exportjukat.
![]() |
A műholdakat feljuttató rakéták másra is alkalmasak |
A levél szerint a vállalat 1992-ben engedélyt kapott a külügytől, hogy tárgyaljon a hongkongi Asia Satellite Telecommunications (ASIASAT) és a kínai Great Wall Industries (CGWIC) nevű cégekkel. A két távol-keleti vállalkozás kínai rakétával akart műholdat az űrbe juttatni, de a tesztek során a segédhajtóművek rendre kudarcot vallottak, ezért a Lockheed segítségét kérték.
A vád szerint a Lockheed emberei 1994-ben Hohhotba utaztak, hogy tárgyaljanak, illetve hogy részt vegyenek a teszteken. Az amerikai kormány szerint a látogatásról 30 nappal előre értesíteni kellett volna a külügyminisztériumot, továbbá a Védelmi Minisztérium egy megfigyelőjét is magukkal kellett volna vinniük.
| |
|
James Fetig, a Lockheed szóvivője tagadja, hogy törvényt sértettek volna. ,,Ez polgári és nem büntető ügy. A nemzet biztonságát nem fenyegette veszély" - nyilatkozta Fetig. ,,Igaz, hogy ma már ilyesmit nem tennénk" - tette hozzá. A cég, mint mondta a mostani levél előtt már hónapokig tárgyalt az ügy elsimításáról a külügyminisztériummal - sikertelenül.
Todd Ernst a Prudential Securities szakértője szerint a botránynak nem lesznek komoly következményei. ,,Az ügy nem súlyos, a cég részvényeinek árfolyama nem fog zuhanni. Egy 15 milliós büntetés nem ingatja meg a Lockheedet, és különben is, más fegyvergyártók, például a Hughes is hasonló gondokkal küszködik. A műholdtechnikára vonatkozó exportkorlátozás sem vészes, mert ez az export csak nagyon kis részét képezte a Lockheed forgalmának, és már nem is volt igazán jövedelmező" - mondta. ,,Nagyobb baj, hogy a Lockheed nem tudja majd eladni saját, egyre kevésbé jövedelmező műhold-részlegét, mert azt csak a Boeing tudná megvenni, de feltehetően nem fogja, mivel az komoly anti-tröszt pereket vonna maga után" - véli Ernst.