Ugyanazt a robbanóanyagot használták, mint két hete
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
A brit állampolgárságú Reid 2001 decemberében, nem sokkal a New York-i és washingtoni merényletek után, a cipőjébe rejtett robbanóanyaggal próbálta felrobbantani az American Airlines Párizsból Floridába tartó Boeing 767-es repülőgépét, de nem járt sikerrel, mert az utasok és a személyzet tagjai lefogták. Reidet azóta életfogytig tartó börtönre ítélték az Egyesült Államokban.
A brit terrorelhárítást már az első londoni merényletek után is erősen aggasztotta ennek a rendkívül erős és instabil robbanószernek a felfedezése, mert ennek összetevői szabadon megvásárolhatók, és szakértők szerint bármely "tanult amatőr" pokolgépet gyárthat belőlük.
Degenerálódhatott
A csütörtöki újabb merényletkísérlet után nyilatkozó szakemberek szerint az elegy instabilitása két ellentétes eredményhez vezethet: a belőle gyártott robbanószerkezet vagy idő előtt, magától felrobbanhat, vagy idővel olyan mértékben "degenerálódik", hogy akkor sem lép működésbe, amikor a merénylő fel akarja robbantani; ez is okozhatta az újabb londoni merényletkísérlet kudarcát.
Szemtanúk beszámolója szerint az egyik helyszínen, a dél-londoni Oval metróállomáson a merénylő - amikor pokolgépe nem lépett működésbe - úgy próbálta azt felrobbantani, hogy kézifegyverrel belelőtt a robbanószert tartalmazó hátizsákba. Amikor így sem járt sikerrel, a mozgólépcsőn felrohanva elmenekült.
Megvan az egyik merénylő?
Ugyancsak a BBC csütörtök éjszakai műsorában hangzott el rendőrségi forrásokból, hogy a Scotland Yard őrizetbe vett egy személyt a merényletkísérletekkel kapcsolatban. Az illetőt a Tottenham Court Road közelében fogták el, nem messze az egyik merényletkísérlet helyszínétől, a Warren Street-i metróállomástól. Korábban őrizetbe vettek egy másik személyt is a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal közelében, de neki az eddigi vizsgálatok alapján nincs köze a csütörtöki incidensekhez.