Épülgetnek a latin-amerikai szövetségi rendszerek
Luiz Ignacio Lula da Silva brazil elnök mexikói kollégájánál, Felipe Calderónnál tett kedden látogatást. A találkozó fő célja a brazil termelésű bioetanol és a gyártási technológia eladása volt. Brazília a világ vezető etanolgyártójává lépett elő, cukornádból állítják elő a mostanában nagy népszerűségre szert tett tüzelőanyagot.
A két államfő emellett aláírt szerződéseket bevándorlási, igazság- és energiapolitikáról is. Lula szorgalmazta, hogy Mexikó közeledjen a Brazília vezette dél-amerikai gazdasági szervezethez, a Mercosurhoz.
Lula még ellátogat Hondurasba, Nicaraguába, Jamaicába és Panamába is, hogy további országoknak adja el az etanolgyártási technológiát. Azt a technológiát, melyet Hugo Chávez venezuelai elnök erősen bírál (sok környezetvédővel egyetemben).- A bírálat alapját az adja, hogy hiába kevésbé szennyező az etanol elégetése, ha egyszer az előállításához szükséges cukornád vagy kukorica óriási termőföldeket igényel. Ez egyrészt erdőirtással jár, másrészt csökkenti az élelemtermelésre alkalmas földek számát, így az élelmiszerek ára növekedni fog.
Chávez Argentínában kezdte kampányát hétfőn. Nestor Kirchner argentín elnökkel fontos energiamegállapodást kötöttek. Ebben szerepel, hogy Argentína venezuelai olajat és gázt vásárol, Venezuela pedig biztosítja az infrastruktúrát (csővezetékek, olajfinomítók, cseppfolyós gázt visszaalakító berendezések). Kirchner szerint "Argentína gazdasága növekszik, ezért több energiát igényel."
Kirchner ezen kívül támogatná Venezuela belépését a Mercosurba, melyet négy dél-amerikai állam (Brazília, Argentína, Paraguay, Uruguay) 1991-ben alapított. Paraguay és Brazília nem támogatná Chávez országának csatlakozását, mert szerintük a demokrácia egyre gyengébb a kontinens északi részén fekvő államban (hivatkoznak például az ellenzéki média elfojtására).
Chávez találkozott Christina Fernandez de Kirchnerrrel, az ország first ladyjével is, aki férje elnökségének letelte után októberben indul a posztért. Chávez a héten még ellátogat Uruguayba, Bolíviába és Ecuadorba is. Amerikai szakértők szerint így az USA-elleni koalícióját szeretné bővíteni. Az Egyesült Államok az utóbbi években sokat vesztett pozíciójából a régen általa uralt Latin-Amerikában. Mindez nagyban köszönhető a baloldal népszerűségének növekedésének és a baloldali vezetők megválasztásának.