Nem lesz többet szó a Benes dekrétumokról
További Külföld cikkek
- Meghalt Manmohan Szingh volt indiai kormányfő
- Olyan ambiciózus projektet indított el Kína, hogy abból még durva konfliktusa lehet Indiával
- Újabb veszélyhelyzetet rendeltek el Oroszországban, ezúttal már szövetségi szinten
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
A háború után a németek és magyarok elűzéséhez vezető dekrétumokról kijelentette: amennyiben van ellentmondás az Európai Unió közös jogrendje és a Benes-dekrétumok között, úgy ezt Csehországnak és Szlovákiának kell megoldani, s e két ország feladata annak kidolgozása, hogy hogyan oldható fel az ellentmondás. Martonyi János a maga részéről bízik abban, hogy Csehország és Szlovákia Magyarországgal egy időben lesz az unió tagja.
Visegrádi csoport lehet a csatlakozás után, kérdés miként
A sajtóban megjelent, a Benes-dekrétumok kapcsán az állítólagos magyar-osztrák-bajor tengelyre vonatkozó feltételezésekre válaszolva leszögezte: a közép-európai együttműködés minden formáját folytatni szándékozik Magyarország, s ebben egyaránt benne foglaltatik a visegrádi csoport, a Kis-Duna menti csúcs és számos más hasonló. A visegrádi csoportról úgy vélte: az együttműködés más közép-európai formái mellett az uniós csatlakozás után is megőrizhető, de hogy milyen formában, azt majd akkor kell eldönteni.
Martonyi Bécsben is egyenlő versenyt két
A magyar külügyminiszter csütörtökön délelőtt Bécsben osztrák kollégájával, Benita Ferrero-Waldnerrel tárgyalt, főleg uniós kérdésekről. Mint újságírók előtt elmondta, ismertette a magyar álláspontot egyebek között a mezőgazdasági közvetlen támogatások és a munkaerő szabad vándorlása kérdésében. A támogatások kapcsán rámutatott, hogy Budapest EU-tagjelöltként egyenlő versenyt tart szükségesnek. A javaslat kedvező elemének nevezte, hogy elismeri az új tagok jogosultságát ezekre, de Magyarország elégedetlen a támogatások kilátásba helyezett mértékével és elfogadhatatlannak tartja a tíz éves átmeneti rendezést, mert nem tudni, milyen lesz az új rendszer 2007 után. A miniszter úgy vélte, a kérdésben az EU közös álláspontjára június végére, a megállapodásra a németországi választások után, a tárgyalások utolsó szakaszában lehet számítani.
A munkaerő szabad vándorlásával kapcsolatban a magyar miniszter felelevenítette, hogy a hétéves átmeneti rendezés kapcsán a tagjelöltek ígéretet kaptak, hogy a csatlakozással jelentősen javulni fog a helyzet, s eddig 6 tagország jelezte, hogy saját hatáskörében eltekint a korlátozásoktól. Ausztriával a kérdésről tárgyalások folynak, de ezeket az eddigieknél érdemibbé kell tenni, mert lényegi előrelépésre van szükség - mondta.
Délután Martonyi János Alsó-Ausztriát kereste fel, viszonozva Erwin Pröll tartományi elöljáró 2000 őszén tett magyarországi látogatását. Pröll a megbeszélés után szólt arról, hogy az európai integrációban a regionális vonatkozások egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert, az Unió bővítésének sikeréhez pedig minél szorosabb kapcsolatokra van szükség.