Amerika megtorolja a támadást
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
|
Amennyiben az Egyesült Államok igénybe kívánja venni a NATO támogatását, jeleznie kell a szövetségnek, hogy milyen típusú segítségre van szüksége. Amerikai kormányhivatalnokok szerint az 5. cikkely lehetővé teszi az USA-nak, hogy a tagországok légterét használja, valamint lehetővé teszi a katonai és hírszerzési erőforrások megosztását.
Húszmilliárd dollár mentésre és helyreállításra
A Kongresszus vezetői és a Fehér Ház húszmilliárd dollárt különített el a mentésre, a helyreállításra és a terroristaelhárításra. Bill Young, a Képviselőház költségvetési bizottságának elnöke szerint a költségekről szóló törvényjavaslat csütörtökön kerülhet Bush elnök elé.
Donald Rumsfeld védelmi államtitkár az amerikai katonákhoz intézett beszédében nyíltan célzott egy katonai konfliktus lehetőségére. "A következő hetekben és hónapokban még többet várunk tőletek. Ez különösen igaz a harci egységekre."
Hazánk támogatja a NATO döntését
Magyarország a szövetség egységének leghatározottabb kinyilvánítása szempontjából fontosnak tartotta és támogatta a NATO nagyköveti tanácsának szerda este meghozott döntését - közölte Horváth Gábor külügyi szóvivő az MTI érdeklődésére. - Magyarország szempontjából ez a döntés abból a remélhetőleg mindörökké csak elméleti lehetőségből fakadóan is meghatározó jelentőségű, hogy ha hazánkat érné egy ilyen gyáva terrortámadás, a többi 18 tagállam, köztük az Egyesült Államok, egyértelműen és határozottan Magyarország segítségére sietne - tett hozzá a szóvivő.
Arra a kérdésre, hogy meddig terjedne ki a magyar segítségnyújtás, Horváth Gábor megerősítette: a NATO-tanács nyilatkozata szerint a segítségnyújtás nem jelent automatikusan és feltétlenül katonai akciót vagy abban való részvételt. Rámutatott arra, hogy a Washingtoni Szerződés 5. cikkelye értelmében minden szövetséges nemzeti keretben dönt arról, milyen módon és mértékben látja szükségesnek a külső támadást szenvedett tagország megsegítését.