További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Nyilatkozatában a szlovák parlament feladatul adta a kormánynak, hogy a jelenlegi ülésszak végéig adjon számot arról, hogy milyen intézkedéseket foganatosít a szlovák nemzeti és állami érdekek védelmében.
A 150 tagú szlovák törvényhozás 129 jelenlevő képviselője közül 112 támogatta a nyilatkozatot. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) mind a tizenöt képviselője egységesen a dokumentum ellen szavazott, két szlovák liberális képviselő, Frantisek Sebej az integrációs bizottság elnöke és Peter Osusky nem szavazott.
Vita Pozsonyban
A Népszabadság csütörtöki cikkében számolt be az előzményekről. A szerdai vitanapon a szlovák kormányfő higgadt, indulatoktól mentes vitára kérte a képviselőket, mondván: úgy kell megvédeni állami és nemzeti érdekeinket, hogy ne gyengüljön jelenlegi kedvező nemzetközi pozíciónk, és esélyünk az európai integrációra.
Mikulás Dzurinda miniszterelnök szerda este arról szólt, hogy amíg a kedvezménytörvényt nem igazítják a velencei bizottság ajánlásaihoz, addig a jogszabály szlovák értelmezés szerint nem legitim, s ilyen dokumentum semmi szín alatt sem érvényesíthető Szlovákiában. Dzurinda nem zárta ki azt az eshetőséget sem, hogy a magyarországi választási kampány miatt a közös politikai nyilatkozatot majd csak az új budapesti kormány képviselőivel írják alá.
Heves ellenzéki reakció
A miniszterelnök beszédére a parlamenti ellenzék hevesen reagált. Az egyik Meciar-párti honatya "Budapest vazallusának" nevezte Dzurindát, aki "tétovaságával valójában Orbán Viktor választási kampányát segíti". - Ha majd a nacionalisták győznek Magyarországon, akkor vajon kivel fog majd tárgyalni? - szegezte a kérdést a miniszterelnöknek.
Jozef Kalman - ő ugyancsak a legerősebb szlovák ellenzéki frakcióhoz tartozik - azt hangoztatta, hogy a magyar kormányfő Nagy-Magyarország felélesztéséről ábrándozik, s első lépésként jogviszonyt kíván teremteni a Kárpát-medencében élő magyarok között.
Kalman emlékeztette a magyar nemzetiségű parlamenti képviselőket, hogy ők Szlovákia alkotmányára esküdtek fel. Egy szélsőséges vélemény is elhangzott, mely szerint nem várható el a szlovák nemzeti érdekek képviselete a mostani közjogi méltóságoktól, hiszen "Rudolf Schuster német, Jozef Migas házelnök ruszin, Mikulás Dzurinda pedig cigány" - írja a Népszabadság.
Trianon: kísért a múlt
Pavol Kanis volt védelmi miniszter, a kormánykoalícióhoz tartozó SDL tagja szerint a kedvezménytörvény a trianoni döntést igyekszik megkérdőjelezni, ezért követelte, hogy a kabinet a meddő egyezkedések helyett minden érdekelt számára tegye egyértelművé, miszerint a magyar jogszabály érvényesítését Szlovákiában semmilyen vonatkozásban sem engedélyezik.
"Ingataggá teheti a közép-európai helyzetet"
A Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus Koalíció (SDK) egyik képviselője azt hangoztatta, hogy amagyar jogszabály külföldi alkalmazása ingataggá teheti a közép-európai helyzetet, s megronthatja a viszonyt az Európai Unióba igyekvő államok között.
A szlovák parlamenti határozattal kapcsolatban megkerestük a Külügyminisztérium sajtóosztályát, ott azonban nem tudtak reagálni a felvetésre, mert Horváth Gábor külügyi szóvivő éppen ebédelt.
|